Call of Duty’nin Ricochet Anti-Hile yazılımı 48 binden fazla hileciyi banladı

Activision, hilecilerle mücadele etmek amacıyla Call of Duty: Warzone ve Vanguard’da kendi hile sistemini kullanacağını açıklamıştı. Yayıncı, Ricochet Anti-Hile yazılımının şimdiden 48 binden fazla hesabı banladığını duyurdu.

Ricochet, geçen ay resmi olarak serinin yeni oyunu Call of Duty: Vanguard ve battle royale oyunu Warzone Pacific’te başlatılmasından kısa süre sonra on binlerci hileciyi yasakladı. Ayrıca Activision, Warzone’un lansmanından bu yana 500.000’den fazla hesabı süresiz olarak banladığını bildirdi.

Yapılan duyuru, Ricochet’in çıkışından bu yana açıklanan ilk rakamları temsil ediyor. Görünüşe göre hile karşıtı önlemler amaçlandığı gibi çalışıyor. Ayrıca Vanguard, şu anda kernel düzeyinde sürücünün (gelecekte eklenecek) çalışmasını gerektirmediğinden, hile yazılımının Battle.net kullanan diğer oyunlara da uygulanabileceği düşünülüyor.

Ricochet, Call of Duty

Ricochet, oyuncuların oyunda hile yapmak için program kullanıp kullanmadığını kontrol eden kernel düzeyinde bir sürücü içeriyor. Activision, Call of Duty: Warzone gibi oyunlarda hile yaptığını tespit ettiği kişileri banlarken, yeni yazılım, şirketin bir adım daha ileri gitmesine ve standart hile önleme yazılımlarının yakalayamadığı hesapları tespit edebiliyor.

Ekim ayında Ricochet Anti-Hile yazılımının kaynak kodunun sızdırıldığına dair bazı söylentiler ortaya çıktı. Bu da yazılımın güvenilirliği konusunda şüphelere yol açtı. Ancak Activision daha sonra, sızıntının aslında kontrollü bir testin parçası olduğunu ve her şeyin yolunda gittiğini açıkladı.

Call of Duty serisi, son yıllarda çevrimiçi çok oyunculu bileşenleriyle öne çıkmaya başladı ve özellikle oynaması ücretsiz battle royale oyunu Warzone, hilecilerin hedefine yerleşti. Ricochet Anti-Hile sisteminin ne kadar etkili olduğunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.