CD Projekt Red, Sony tarafından satın alınacağına dair iddiaları reddetti

Sony, CD Projekt Red’i satın alıyor olabilir mi? The Witcher ve Cyberpunk geliştiricisi, son günlerde yeniden hortlayan söylentilerin ardından açıklama yaptı.

CD Projekt Red’in Halkla İlişkiler temsilcisi Ola Sondej, stüdyonun Sony tarafından satın alınmak üzere görüşmelerde bulunduğuna dair iddiaları açıkça reddetti.

Sondej, bir takipçinin Twitter üzerinden sorduğu soruya yanıt vererek, “Sony ile böyle bir görüşme içinde değiliz.” dedi.

Sony, CD Projekt Red ile anlaşmış olabilir mi?

Eski geliştirici Rafal Jaki de söylentilere değindi ve konsol devinin geliştiriciyle gizli görüşmeler yaptığı yönündeki raporları yalanladı.

Jaki, CDPR’nin Varşova Menkul Kıymetler Borsası’nda listelendiğini ve stüdyonun hisselerinin yalnızca %36’sının kurucularında kaldığını belirtti.

Takipçiler buna karşılık Microsoft’un bir süredir satın almaya çalıştığı Activision Blizzard‘ın da halka açık bir şirket olduğunu öne sürdü.

Aslına bakılırsa halka açık şirketlerin satın alınması elbette mümkün. Ancak Jaki’nin de belirttiği gibi, özel bir şirket satın almakla halka açık bir şirket satın almak arasında çok büyük bir fark var.

Halka açık bir şirketin satın alındığının açıkça duyurulması, incelemeye tabi tutulması ve kurul onayı gerekir. Yani satın alma girişimi, sürpriz bir duyurunun aksine daha açık bir şekilde gerçekleşir.

CD Projekt Red, Sony için ses getiren bir hamle olabilirdi. Ancak şimdilik böyle bir anlaşma yok gibi görünüyor. Gelişmeleri takip edeceğiz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.