Cyberpunk 2077, CD Projekt’in kârında önemli bir düşüşe yol açtı

CD Projekt, son gelir raporunda kazanç rakamlarının yanı sıra Cyberpunk 2077 ve stüdyo için sırada ne olduğu hakkında bazı yorumlara yer verdi. Cyberpunk 2077’nin zorlu lansmanı, şirketin kârında önemli bir düşüşe neden oldu.

Öncelikle CD Projekt RED, Cyberpunk 2077’nin PS5 ve Xbox Series X/S sürümleri üzerinde sıkı bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Geliştirici, yeni nesil sürümleri 2022’nin ilk çeyreğinde (Ocak-Mart) piyasaya sürme planlarını yineledi. Ayrıca Cyberpunk 2077 için tüm platformlarda büyük bir güncellemenin yolda olduğu belirtildi.

Cyberpunk 2077’nin yanı sıra The Witcher 3: Wild Hunt‘ın PS5 ve Xbox Series X|S sürümleri de geliştirilmeye devam ediyor. CD Projekt daha önce, oyunun yeni nesil sürümlerinin 2022’nin ikinci çeyreğinde (Nisan-Haziran) piyasaya sürüleceğini duyurmuştu.

Cyberpunk 2077, gelirleri artırsa da kârın düşmesine neden oldu

Cyberpunk 2077

CD Projekt, 2021’in üçüncü çeyreğinde beklenen yükselişi yakalayamadı. RPG tarihindeki ticari olarak en başarılı lansmanlardan birini yapan Cyberpunk 2077 sayesinde gelirlerde büyük bir artış görüldü. Buna rağmen şirketin kâr rakamları önemli ölçüde düştü.

CD Projekt üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre gelirinde %40’tan fazla artış yakalayarak 144 milyon PLN (yaklaşık 34.5 milyon dolar) gelir elde etti. Ancak toplam kâr 23.4 milyon PLN’den (5.5 milyon dolar) 16 milyon PLN’ye (3.8 milyon dolar) düştü.

Şirket, düşüşün kısmen Cyberpunk 2077’nin güncellenmesi ve iyileştirilmesiyle ilgili harcamalara ve geliştirme sürecinin başında olan yeni projelerdeki keşif çalışmaları nedeniyle yaşandığını söyledi. Dördüncü çeyrekte rakamlar arasındaki fark daha da açılabilir.

Cyberpunk 2077, her ne kadar kötü bir lansman yapsa da, rekor satışlarıyla CD Projekt’in büyük gelir elde etmesini sağladı. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında piyasaya sürülen oyun, ön siparişler ve oyuna duyulan ilgi sayesinde tarihinde görmediği bir başarı yakalamıştı. Satışlar zaman içinde duruldu ve şirket yeni bir oyun piyasaya sürmedi. Bu nedenle dördüncü çeyrekte yine düşüş görebilirler.

Cyberpunk 2077, devam eden sorunlara rağmen Steam’in Sonbahar İndirimi kapsamında %50 indirime girdi ve en çok satılan oyunlar arasında yer aldı. Üstelik platformdaki kullanıcı yorumları olumlu yönde seyrediyor. Öte yandan CD Projekt başkanı, oyunun ilerde çok iyi anılacağını düşünüyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.