Cyberpunk 2077 ve The Witcher 3’ün yeni nesil sürümleri gecikebilir

CD Projekt, yılın ilk yarısına ilişkin mali sonuçlarını açıkladı. Sunum sırasında, stüdyonun Cyberpunk 2077 ve The Witcher 3‘ün PS5 ve Xbox Series X/S sürümlerinin her ikisinin de bu yıl içinde piyasaya sürmeyi hedeflediği açıklandı. Bununla birlikte CDPR, programın değişebileceğini ve yeni nesil sürümlerin 2022 yılına kayabileceğini belirtti.

Cyberpunk 2077, piyasaya sürüldüğü günden bu yana sorunlarla boğuşuyor. CD Projekt RED, yayınladığı yamalarla yüzlerce sorunu ele aldı. Ekibin büyük bir bölümü, oyunun PS5 ve Xbox Series X/S sürümlerine odaklanırken, bir kısmı da ilk büyük genişleme paketi üzerinde çalışıyor. Geliştirici yeni nesil sürümler için 2021 sonlarını hedeflese de, yatırımcılara verdiği mesaj biraz farklıydı.

Cyberpunk 2077

CD Projekt’in iş geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Michał Nowakowski, toplantılın soru-cevap bölümünde, “Hedef, Cyberpunk 2077’nin yeni nesil sürümünü bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürmek. Aynı zamanda, geçtiğimiz yıldan aldığımız dersleri ve bu projenin hala geliştirme aşamasında olduğunu göz önünde bulundurarak, üretim programının değişmeyeceğini tam olarak söyleyemeyiz.” şeklinde konuştu.

Cyberpunk 2077, piyasaya sürüldükten kısa süre sonra PlayStation Store‘dan kaldırıldı. PlayStation mağazasına yaklaşık 6 ay sonra geri dönmesine rağmen Sony, PS4 sürümünde performans sorunları yaşanabileceğine dair uyarı yaptı. Yine de CDPR, oyunun tatmin edici seviyeye ulaştığını öne sürdü. Tüm çabalara rağmen aksiyon RPG oyununun tam anlamıyla kararlı ve hatasız hale getirildiği söylenemez.

The Witcher 3’ün yeni nesil sürümleri de ertelenebilir

The Witcher 3

Öte yandan The Witcher 3‘ün PS5 ve Xbox Series X/S sürümleri Saber Interactive tarafından geliştiriliyor. Nowakowski, açıklamasının devamında aynı hedefi popüler oyunu için de yineledi:

“Cyberpunk 2077’de olduğu gibi, hedefimiz bu oyunu 2021’in sonlarında piyasaya sürmek. Ancak benzer şekilde geliştirme süreci devam ediyor ve çıkış takviminin değişmeyeceğinden kesin emin olamayız. Şimdilik, her iki oyunla da kesin olarak 2021’in sonlarını hedefliyoruz ve şu anda daha spesifik konuşmak istemiyorum.”

Cyberpunk 2077 için devam eden yoğun çalışmalar, şirketin maliyet ve giderlerinin 2021’in ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 68 artmasına neden oldu. Bu arada, CDPR’nin net karı, satışlardaki yüzde 29 artışa rağmen, toplamda yüzde 28 düşüşle 105 milyon PLN’ye (27.6 milyon dolar) düştü. Geliştiricinin raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Cyberpunk 2077, oyunları piyasaya sürerken finansal hedefleri karşılamak için acele edilmemesi gerektiğini tüm sektöre gösterdi. CD Projekt RED’in açıklamalarına bakılırsa, lansman sonrasındaki sancılı süreçler stüdyoya önemli bir ders oldu.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.