Days Gone, sadece konsolda 8 milyondan fazla kopya sattı

Ghost of Tsushima geliştiricisi Sucker Punch, dün yaptığı açıklamayla samuray macerasının 8 milyondan fazla kopya sattığını duyurmuştu. Days Gone yönetmeni Jeff Ross, bu paylaşıma yanıt olarak Nisan 2019’da piyasaya sürülen oyunlarının satış rakamlarını açıkladı.

Days Gone’ın yönetmenliğini üstlendikten sonra Aralık 2020’de Bend Studio’dan ayrılan Ross, o dönemde (lansmandan yaklaşık 1 yıl 7 ay sonra) oyunun sadece konsollarda 8 milyon kopya sattığını belirtti. Ayrıca oyunun daha sonra PlayStation konsollarında daha fazla sattığını ve Steam’de 1 milyondan fazla sattığını söyledi.

Ross, yerel stüdyo yönetiminin kendilerine her zaman büyük bir hayal kırıklığı gibi hissettirdiğini ekledi. İnceleme puanlarının bunda etkisi olmasa da, basının da bu noktada önemli bir faktör olduğunu söyledi. Ross, “Basın durumumuza yardımcı olmadı” dedi.

Yönetmen, Sony yönetiminin Death Stranding‘e Days Gone’dan daha fazla inandığını söyleyerek açıklamasına devam etti. Geliştirici ayrıca oyunun gelişimi hakkında, “Geliştirme süreci uzun bir uğraştı ama biz ilk açık dünya oyunumuzu yapmayı öğrenen küçük bir ekiptik. Her şey düşünüldüğünde, bitirmemiz inanılmaz.” ifadelerine yer verdi.

Daha önce ortaya çıkan raporlar, Days Gone 2’nin iptal edildiğini ve Sony’nin devam oyununa yeşil ışık yakmadığını öne sürüyordu. Ross, bu iddiaları doğrular nitelikte bir paylaşımla sunumlarını bile okumadıklarını belirtti. Days Gone aslında başarısız bir oyun değildi ve ortaya konulan rakamlar da bunu ispatlıyor.

Görünüşe göre stüdyo yönetimi ve geliştiriciler arasındaki sorunlar, Days Gone için devam oyunu beklentilerini suya düşürdü. Yine de yeni bir IP olarak böylesine önemli bir başarı gösteren bir oyuna daha fazlası yakışır.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.