Dragon’s Dogma 2, Capcom’un Steam’de en çok oynanan tek oyunculu oyunu oldu

Dragon’s Dogma 2, eleştirilerin odağında olmasına rağmen Steam’de hızlı bir yükseliş yakaladı. Capcom’un yeni oyunu rekor bir başlangıç yaptı.

Ücretli DLC’leri ve performans sorunları nedeniyle olumsuz yorum yağmuruna tutulan aksiyon RPG oyunu, şimdilerde incelemeleri düzeltmeye ve oyuncu sayısını artırmaya devam ediyor.

SteamDB verilerine göre Dragon’s Dogma 2, dün 227.103 eş zamanlı oyuncu sayısıyla zirveyi gördü. Böylece Capcom’un en iyi çıkış yapan ve en çok oynanan tek oyunculu oyunu oldu.

Yakaladığı oyuncu sayısıyla, yayıncının Resident Evil 4, Resident Evil Village, Devil May Cry 5 ve Resident Evil 2 gibi hikaye odaklı hit oyunlarını geride bırakmayı başardı.

Dragon's Dogma 2

Dragon’s Dogma 2 olumsuz yorum bombardımanına tutulmuştu

Dragon’s Dogma 2, Steam’de şimdiye kadar 41 binin üzerinde inceleme aldı ve bunların sadece %49 kadarı olumlu. Yine de ilk güne göre yükseliş var.

Capcom, tek oyunculu ve ücretli bir oyun sunmasına rağmen ücretli eşyalar, kozmetikler ve kristaller satması nedeniyle tepki gördü. Ayrıca yorumlara bakılırsa oyuna GPU dayanmıyor.

Yayıncı, eleştirilere yanıt vererek çökme ve donma gibi kritik sorunları araştırdığını ve yakın gelecekte ele almayı planladığını belirtti. Ancak mikro ödemeler konusunda tutumunu değiştirmedi.

Dragon's Dogma 2

Bana göre şirketin, ilk 70 dolarlık oyunu (MENA bölgesindeki ülkemizde 50 dolar) olan Dragon’s Dogma 2 üzerinden daha fazlasını kazanmak istemesi hoş karşılanacak bir strateji değil…

Eşyaların oyunda ücretsiz alınabiliyor olması veya Capcom’un bunu hep yapıyor olması bir şeyi değiştirmez. Mikro ödemelerin bu şekilde mantıksız şekilde ve “ya tutarsa” aç gözlülüğüyle sunulması sektörde bozulma yaratacaktır.

Oyuncuların bu tarz bir yaklaşıma sahip olan oyunları elinin tersiyle itmesi gerekir. Pandemi döneminin meyvesini dibine kadar yiyen oyun şirketleri, daha iddialı oyunlarla satışları artırma veya kendilerine başka kaynaklar yaratma yoluna gitsin.

Peki sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Capcom’un mikro ödeme yaklaşımı kabul edilebilir mi, yoksa masum bir para kazanma yönetmi mi? Yorumlarda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.