Microsoft’un Xbox el konsolu üzerinde çalıştığı konuşuluyor

PS5 Pro ve Nintendo Switch 2 söylentilerinin ardından Microsoft’un da çarpıcı bir donanım duyurusuna hazırlandığı bildiriliyor. Xbox, ilk el konsoluyla karşımıza çıkabilir.

Xbox Two podcast‘ini yapan güvenilir kaynaklardan Jez Corden, Microsoft’un bir Xbox el konsolu üzerinde çalıştığını iddia etti. Ayrıca şirketin cihazın prototiplerini ürettiğini ortaya koydu.

Corden, “Şu anda [Xbox]’ın el konsolu prototipleri olduğunu biliyorum.” dedi. Ayrıca bunların yeni prototipler olduğunu ve sıklıkla bahsedilen eski prototipler olmadığını açıkladı.

Valve, Steam Deck, el konsolu

Xbox ‘gerçek’ bir el konsolu yapıyor

İddiaya göre Xbox, bulut ya da PlayStation Portal gibi Uzaktan Oynama odaklı bir cihaz planlamıyor. Oyun devi, Nintendo Switch veya Steam Deck gibi gerçek bir el konsolu geliştiriyor.

Podcast’te de belirtildiği gibi, prototipler mutlaka nihai ürünün hayata geçirileceği anlamına gelmiyor ancak Microsoft’un son dönemde gözde olan el konsolu pazarına girmesi hiç de şaşırtıcı olmazdı.

Geçtiğimiz ay Xbox’ın başkanı Sarah Bond, yıl sonuna doğru donanım tarafında heyecan verici duyurular olacağını ortaya koydu. Ancak Bond, şirketin planlarına dair detay vermekten kaçındı.

Nintendo Switch 2, 2025

Şu sıralar, 2024’ün tatil sezonunda PS5 Pro ve Nintendo Switch 2’nin piyasaya sürüleceğine dair yoğun söylentiler var. Belki, Xbox’tan da sürpriz bir el konsolu hamlesi görebiliriz.

Nintendo Switch, ilk çıkışından bu yana 139 milyondan fazla kopya sattı. Ayrıca son yıllarda Steam Deck, Asus ROG Ally, Lenovo Legion Go ve PlayStation Portal gibi konsollar rekabeti kızıştırdı.

PlayStation Portal bile her ne kadar Uzaktan Oynama odaklı bir PS5 aksesuarı olsa da Sony, cihazın satış beklentilerini aştığını öne sürüyor. Görünüşe göre taşınabilir cihazlara rağbet devam ediyor.

Sizce Xbox, el konsolu alanında başarılı olabilir mi? Sizce şirketin veya oyuncuların böyle bir hamleye ihtiyacı var mı? Yorumlarda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.