EA, işten çıkarmalara Apex Legends ekibiyle devam ediyor

Yaklaşık 700 kişiyi işten çıkaran EA’de deprem sürüyor. Apex Legends geliştiricisi Respawn Entertainment yeni bir işten çıkarma dalgasının kurbanı oldu.

EA geçtiğimiz ay iş gücünün yüzde 5’ini kaybedeceğini açıklamasının ardından Respawn tarafından geliştirilen birinci şahıs Star Wars oyununu iptal ettiğini duyurmuştu.

Ancak şirkette henüz sular durulmadı. Şu sıralar Respawn’daki Apex Legends ekibinde işten çıkarılanlar var. Haber, stüdyodaki geliştiriciler tarafından sosyal medyada dillendirildi.

Apex Legends ekibi zor zamanlar geçiriyor

Popüler battle royale oyununun seviye tasarımcısı Aaron Stump, X hesabından yaptığı paylaşımda arkadaşlarının ayrıldığından duyduğu üzüntüyü şöyle aktardı:

“Apex ekibi bugün işten çıkarmalarla karşı karşıya kaldı. Neredeyse 3 yıldır birlikte çalıştığım insanlardan bazılarının gönderildiğini görmek çok kötü. Umarım bir an önce ayağa kalkarlar.”

Öte yandan işten çıkarılanlar arasında yer alan stüdyonun global sosyal medya sorumlusu Alex Ackerman, hayal kırıklığını yürek burkan bir mesajla paylaştı:

“Apex’te 20 Sezon ve Respawn’da neredeyse bugüne kadar geçen 5 yılın ardından ihtiyaç fazlası oldum ve işten çıkarıldım. Bu oyun üzerinde çalışmak ve bu topluluğu desteklemek gerçekten kariyerimin onuru ve hayatımın en önemli anlarından biri oldu. Her şey için teşekkürler efsaneler.”

Son olarak Star Wars Jedi: Survivor’ın baş yazarı Pete Stewart, Respawn’da baş gösteren zorlu süreci aktararak Apex Legends ekibinden ayrılan meslektaşlarına destek oldu:

“EA’de zor bir gün. Respawn’da zor bir gün. Güvende olduğum için şükretsem de, aklım devam eden işten çıkarmalardan etkilenen herkesle birlikte ve yardım edebileceğim veya destek verebileceğim bir yol varsa bunu yapacağım. Bu ortamda oyun yapacak enerjiyi ve keyfi bulmak gerçekten çok zor.”

Apex Legends, battle royale, sezon, içerikler

EA, Respawn’ın bundan sonra Apex Legends ve Star Wars Jedi gibi büyük oyunlarına odaklanacağını belirtmişti. Ancak işten çıkarmalar, en çok oynanan battle royale oyunlarından birini yapan ekibi bile vurdu.

Öte yandan birinci şahıs Star Wars oyunu iptal edilse de, Bit Reactor iş birliğiyle geliştirilen galaktik strateji oyunu kurtuldu. Resmi tanıtımı henüz yapılmayan oyunun türü yeniden tanımlayan bir yapım olacağı öne sürülmüştü.

Bu arada stüdyodaki küçük bir ekibin Titanfall evreninde geçen yeni bir oyun üzerinde de çalıştığı iddia ediliyor. Projenin Titanfall 3 olmadığı bildirildi.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.