Respawn’ın Star Wars FPS oyunu iptal edildi

EA, Star Wars Jedi serisinin arkasındaki Respawn Entertainment tarafından geliştirilen Star Wars FPS oyununu iptal etti.

FPS oyununun varlığı, Star Wars Jedi: Survivor ve Bit Reactor iş birliğiyle geliştirilen bir strateji oyunuyla birlikte 2022’de onaylanmıştı. Ancak projeye dair detaylar perde arkasındaydı.

Oyun, daha önce orijinal Battlefront oyunları ve The Force Unleashed üzerinde çalışmış olan eski LucasArts emektarı ve Medal of Honor ortak yaratıcısı Peter Hirschmann tarafından yönetiliyordu.

Star Wars Jedi: Survivor

EA, yaklaşık 700 çalışanını işten çıkarıyor

EA Entertainment başkanı Laura Miele, şirket çapında yaklaşık 700 kişinin işten çıkarılacağını duyurdu. Ayrıca Respawn’ın Star Wars Jedi ve Apex Legends serilerine odaklanması gerektiğine karar verildiğini belirtti:

“Respawn’ın oyuncularla bağ kurma ve olağanüstü oyun deneyimleri yaratma konusundaki benzersiz yeteneği, eğlencede rakipsiz. Son birkaç ayda Respawn’ın portföyüne baktığımızda, oyuncularımızın en çok heyecan duyduğu oyunların Jedi ve Respawn’ın sahip olduğu markalardan oluşan zengin kütüphanesi olduğu açıkça görülüyor.

Bunu göz önünde bulundurarak, bir yandan mevcut oyunlara destek sağlarken, bir yandan da çabalarımızı sahip olduğumuz markalara dayanan yeni projelere odaklamak için Star Wars FPS Aksiyon oyununu erken geliştirme aşamasında terketmeye karar verdik.

Bir projeden uzaklaşmak her zaman zordur ve bu karar, ekibin yeteneğinin, azminin veya oyuna olan tutkusunun bir yansıması değildir. Hayranlara istedikleri ikonik serilerin sonraki bölümlerini vermek, rekor kıran hikaye anlatımının tanımı ve odaklanılacak doğru yerdir.”

Jedi serisinde Cal Kestis’i canlandıran aktör Cameron Monaghan, Ocala Comic Con sırasında üçüncü oyunun yolda olduğunu onaylamıştı. Ancak kısa süre sonra oyunların yönetmeni Stig Asmussen, Respawn’dan ayrıldığını açıkladı.

Oyun sektörü şu sıralar işten çıkarmalarla çalkalanıyor. PlayStation da geçtiğimiz günlerde 900 kişiyi işten çıkaracağını ve London Studio’nun kapanacağını duyurdu.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.