EA, oyun içi reklamlar için herhangi bir anlaşma imzalamadığını açıkladı

Geçtiğimiz hafta reklam teknolojisi şirketi Simulmedia, Hi-Rez Studios’un Smite oyunu üzerinde bir yıldır süren testlerinin ardından PlayerWON reklam platformunu daha fazla konsol oyununa getirmek için EA ve Hi-Rez Studios ile anlaşmalar imzaladığını öne sürmüştü. Ancak EA, reklamlar için herhangi bir anlaşma imzalamadığını ve bu tür reklamları veya tanıtımları oyunlarına dahil etmek istemediğini söylüyor.

EA sözcüsü, iddiaları netleştirmek için yaptığı açıklamada, reklamların şu anda ilgilendikleri bir şey olmadığını söyledi ve belirtilen teknolojiyi veya platformu uygulamak için herhangi bir anlaşma imzalamadıklarını belirtti. Yayıncı ayrıca oyunculara mümkün olan en iyi oyuncu deneyimini sunmanın öncelikli odak noktaları olmaya devam ettiğini ekledi. EA’in açıklamasında aşağıdaki ifadeler yer aldı:

“Oyunlarımıza ‘TV tarzı’ reklamlar eklemek istediğimizi ortaya koyan yanlış raporların ardından, konsol oyunları için oyun içi reklamcılığın şu anda ilgilendiğimiz bir şey olmadığını veya uygulamak için herhangi bir anlaşma imzalamadığımızı açıklığa kavuşturmak istedik. Mümkün olan en iyi oyuncu deneyimini yaratmak öncelikli odak noktamız olmaya devam ediyor.”

EA, oyunlarında uygulamak için herhangi bir teklif veya anlaşma imzalamayı net bir şekilde reddederken, Simulmedia’nın neden yayıncı ile anlaşma imzaladığını iddia ettiği açık değil. Simulmedia’nın diğer ortaklarla oyun içi reklam stratejilerinde ilerlemeye devam ettiği çok açık olsa da; EA, TV veya mobil tarzı reklamların şu anda hiçbir oyunu için araştırma aşamasında olmadığını açıkça ortaya koyuyor.

Simulmedia, PlayerWON’u Smite oyununda kullandığı bir yıllık deneme süresi boyunca, oyuncuların daha fazla içeriğe erişmelerini sağlayan oyun içi reklamları izlemeleri durumunda oyunu oynama olasılığının yüzde 22 ve oyun içinde para harcama olasılığının yüzde 11 daha yüksek olduğunu iddia etti. Ek olarak, 2020 yılında yapılan bir analiz, oyuncuların yalnızca yüzde 45’i katılmayı seçse bile, oyun içi ödüle dayalı konsol reklamcılığının 2 milyar dolara ulaşabileceğini ortaya koydu.

EA’in açıklamasının ardından Simulmedia’dan nasıl bir cevap geleceği merakla bekleniyor. Sizce konsol oyunlarına reklamların gelmesi oyuncuların yeni içeriklere erişebilmesi açısından faydalı olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.