EA, tek oyunculu bir Battlefield oyunu üzerinde çalışan Ridgeline Games’i kapatıyor

EA, tek oyunculu bir Battlefield oyunu üzerinde çalışmak üzere kurduğu Ridgeline Games’i kapatma kararı aldı. Stüdyo projeyi devredecek.

ABD’nin Seattle şehrinde yer alan geliştirici 2021’in sonlarına doğru kuruldu ve Battlefield evreninde geçen hikaye odaklı bir oyun olarak tanımlanan ilk projesi için ekip oluşturuyordu.

EA dün yaptığı açıklamada, şirketin tüm iş gücünün yaklaşık yüzde 5’ini oluşturan 670 çalışanı işten çıkaracağını bildirdi. Görünüşe göre bu hikayede yananlardan biri de Ridgeline Games oldu.

Halo serisinin ortak yaratıcısı ve stüdyonun kurucularından olan Marcus Lehto geçtiğimiz günlerde görevinden ayrılmıştı. Lehto, ekibinin dağıtılmasına tepki gösterdi:

“EA’nın ekibimi işten çıkardığını görmek mideme atılmış bir yumruk gibi. Battlefield serisi için inanılmaz derecede değerli olan pek çok yetenekli geliştirici vardı.”

Ridgeline’dan ayrılan personelin bir kısmının çok oyunculu Battlefield oyunu üzerinde çalışan Los Angeles merkezli Ripple Effect’e geçecek.

Battlefield 2042, Battlefield Portal

Tek oyunculu Battlefield deneyimini Criterion Games devralıyor

Ridgeline’ın kapatılmasının ardından, Battlefield’ın bir sonraki tek oyunculu projesini Need for Speed ​​oyunlarının arkasındaki Criterion Games yönetecek.

EA başkanı Laura Miele, kapanış kararını duyurduğu açıklamasında popüler birinci şahıs nişancı serisinin geleceği hakkında şunları söyledi:

“Battlefield vizyonumuz iddialı ve heyecan verici. Vince Zampella ve Byron Beede’nin güçlü liderliği ve hayranlarımızın seveceği bir Battlefield platformu oluşturmaya kendini adamış stüdyolar sayesinde proje anlamlı bir ilerleme kaydediyor.

Bugün, dünya çapındaki tutkulu insanlarla ve hem seriden hem de yerel liderlikten faydalanacak şekilde organize edilmiş stüdyolarımızla tarihteki en büyük Battlefield ekibine sahibiz.

Marcus Lehto yakın zamanda projeden ayrılma yönünde kişisel bir karar aldı. Çalışmalarımızın kesintisiz devam etmesini sağlamak için, tek oyunculu çalışmalarımızı denetlemek üzere derhal Criterion’a bir liderlik atadık.

Bu değişikliğin bir parçası olarak, bazı ekip üyelerinin Ripple Effect’e katılmasıyla Seattle’da bağımsız bir stüdyo olan Ridgeline’ı sonlandıracağız. Bir sonraki Battlefield deneyimini oluştururken DICE, Ripple ve Criterion’daki ekiplerle çalışmaya devam edecekler.”

İşten çıkarma dalgasıyla birlikte Respawn’ın birinci şahıs Star Wars oyunu da iptal edildi. Stüdyo artık Star Wars Jedi ve Apex Legends gibi büyük serilerine odaklanacak. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Bu aralar işten çıkarma duyurularının ardı arkası kesilmiyor. Pandemi döneminde hızlı büyüyen oyun sektörü artık maliyet ve gelir endişeleriyle küçülmeye başladı…

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.