Eski bir PlayStation çalışanı, cinsiyet ayrımcılığı iddiasıyla şirkete dava açtı

Oyun sektöründe taciz ve ayrımcılık davalarının ardı arkası kesilmiyor. Eski bir PlayStation çalışanı, şirketteki kadınlara yönelik ayrımcılık ve haksız fesih iddialarıyla Pazartesi günü dava açtı.

Axios‘un raporuna göre, Emma Majo adlı eski BT güvenlik analisti, davasını son yıllarda Sony PlayStation’da çalışmış olan kadınlar adına toplu davaya dönüştürmeye çalışıyor. Sony, kadın çalışanlar ve kendini kadın olarak tanımlayanlar da dahil olmak üzere kadın çalışanlara karşı ayrımcılığın olduğu bir çalışma ortamını görmezden gelmekle suçlanıyor.

PlayStation, erkeklerin hakim olduğu bir kültürü dayatıyor

PlayStation

Majo ayrıca Sony’nin kadın çalışanlara ücret ve terfi açısından ayrımcılık yaptığını ve onları erkeklerin baskın olduğu bir çalışma kültürüne tabi tuttuğunu belirtiyor. Benzer şekilde Majo, terfi konusunda göz ardı edildiğini ve yöneticisi tarafından görmezden gelindiğini söyledi.

Majo sonunda Sony’ye bir cinsiyet önyargısı şikayeti sunduktan sonra PlayStation’daki işine son verildiğini öne sürüyor. Sony’den belirli bir departmanını kapattığını ve kendisinin işine son verildiğini belirten bir mektup aldığını ancak söz konusu departmanın bir üyesi olmadığını da iddia etti.

Dava, bu yılın başlarında Activion Blizzard‘a karşı benzer bir dava açan Kaliforniya Adil İstihdam ve Konut Departmanı‘nın (DFEH) desteğiyle açıldı. Son dönemde Activision’ın yanı sıra Ubisoft ve Riot Games gibi şirketlere de benzer suçlamalar yöneltilmişti.

PlayStation, henüz konuyla ilgili bir yorum yapmadı. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.