Final Fantasy 16’nın PS4 sürümü başlangıçta planlanmış

Yılın en çok beklenen oyunlarından Final Fantasy 16, PS5’e özel olarak geliştirildi. Ancak Square Enix başlangıçta PS4 sürümü de planlıyormuş.

Yapımcı Naoki Yoshida, Final Fantasy Union ile yaptığı röportajın sonlarına doğru Final Fantasy 16’nın ilk başta nesiller arası bir oyun olduğunu belirtti.

Ekip her ne kadar oyunu daha fazla oyuncuyla buluşturmak istese de PS4 için geliştirme sürecinin çok zaman alacağını anladı ve sadece PS5 sürümüne odaklandı.

Final Fantasy 16, Final Fantasy XVI

Final Fantasy 16, PS4 için 1-2 yıl daha bekleyecekti

Yoshida, Final Fantasy 16’nın PS4 sürümünden vazgeçme sürecini şu sözlerle açıkladı:

“Başlangıçta oyunu PlayStation 4’te yayınlama planımız vardı. Geliştirme sırasında, gurur duyacağımız bir seviyeye getirmek için en az bir veya iki yıl daha ihtiyacımız olacağını fark ettik. Ve o an bir karar vermem gerekiyordu. O kadar uzatmak istemiyor gibiydik. Sadece PS5’ten devam ettik.”

Günümüzde oyun geliştiricileri artık PS4 ve Xbox One’ı es geçmeye ve oyunlarını konsolda sadece PS5 ve Xbox Series X/S’e getirmeye başladı. Eski konsollar, ölçeği gittikçe büyüyen yeni nesil oyunların gereksinimlerini karşılamamaya başladı.

Final Fantasy 16, Final Fantasy XVI

Final Fantasy 16, 22 Haziran’da PS5’e özel olarak gelecek. Ana serinin yeni oyunu ilerleyen zamanlarda PC’ye de gelecek. Ancak oyuncuların bekleyişi sandıklarından daha uzun olabilir.

Square Enix’e göre aksiyon RPG oyunu piyasaya sürüldüğünde ilk gün güncellemesi almayacak. Geliştiriciler oyunlarının çıktığında olabildiğince hatasız olacağına inanıyor.

Son olarak, geçtiğimiz hafta gerçekleşen PlayStation Showcase‘de sergilenen yeni oynanış görüntülerini buradan izleyebilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.