Forspoken, şimdiye kadarki en yüksek görsel kalitesini hedefliyor

Square Enix ve Luminous Studio Productions, Forspoken (eski adıyla Project Athia) ile bir açık dünya oyununda şimdiye kadar görülen en kaliteli grafikleri hedefliyor. Luminous Studio başkanı Takeshi Aramaki, Nvidia’nın DLSS özelliğine karşı geliştirilen AMD FidelityFX Super Resolution‘ı Forspoken’da uygulayacaklarını açıklamıştı.

Aramaki, AMD tarafından yayınlanan bir pazarlama videosunda, “Stüdyomuzun vizyonu, dünyanın en son teknolojilerini sanatla birleştirerek, daha önce deneyimlenmemiş oyunlar yaratmaktır. Forspoken’in geliştirilmesinde en son AMD teknolojisinin uygulanması bu felsefenin somutlaşmış halidir. Forspoken ile bir açık dünya oyununda şimdiye kadar görülen en yüksek kaliteli görsellere ulaşmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Forspoken, AMD FidelityFX Super Resolution ile önemli bir performans artışı yakalıyor

Forspoken

Stüdyo başkanı, bir oyunu deneyimlemenin en iyi yolunun 4K çözünürlükte yüksek kare hızları olduğunu vurguladı. Forspoken, AMD FidelityFX Super Resolution sayesinde 4K ve 60 FPS’de çalışırken önemli bir performans artışı sağlıyor. AMD’nin yeni çözümü, farklı platformlarla uyumluluğu ve son derece yüksek işlem hızları için ideal bir yükseltme olacak. Son olarak Aramaki, Forspoken’in geliştirilmesi için, FSR’nin düşük gecikme süresinin ve getirdiği yüksek performansın faydalarını gerçekten hissettiklerini belirtti.

Forspoken, şu anda PlayStation 5 ve PC için geliştirme aşamasında. Oyun hakkında çok fazla detay bilmiyoruz ve E3 2021 etkinliğindeki Square Enix panelinde görünmedi. Ancak Forspoken’ın 2022 yılında piyasaya sürüleceği belirtildi. Forspoken, Athia adlı fantastik ve tehlikeli topraklarda hayatta kalmak için büyülü yeteneklerini kullanması gereken bir genç kadın olan Frey Holland rolünü üstleneceğiniz bir aksiyon RPG oyunu olacak. Frey olarak, Athia’nın bilinmeyen diyarının ardındaki gizemi çözmek için heyecan verici bir maceraya atılacak ve zorlu tehlikelerle karşılaşacaksınız.

AMD FidelityFX Super Resolution nedir?

AMD FidelityFX Super Resolution

Son dönemde oyuncuların gözdesi olan ışın izleme ve Nvidia’nın geliştirdiği DLSS teknolojisi, oyunlarda sunduğu yüksek kalite ve performans artışıyla oldukça beğenildi. Işın izleme kare hızlarında önemli bir düşüşe neden olsa da, DLSS bu açığı kapatmada önemli rol oynadı. AMD sonunda FidelityFX Super Resolution (FSR) adını verdiği yeni özellikle Nvidia’ya karşılık verdi.

AMD işlemci ve GPU’lara geniş çapta destek sunan FSR, destekleyen oyunlarda 4K çözünürlükte ve Performans modunda 2.4 kat daha yüksek performans sunuyor. AMD FSR, oyuncuların görüntü kalitesi ve kare hızı arasındaki dengeyi ayarlamalarını sağlayan Ultra Kalite, Kalite, Dengeli ve Performans gibi dört kalite ayarı sunuyor. Oyunlara kolayca entegre edilebilen AMD FSR, DirectX 11, DirectX 12 ve Vulkan API’leri tarafından destekleniyor. FSR, AMD Radeon RX 5000 ve Radeon RX 6000 serisi grafik kartlarının yanı sıra AMD Radeon RX 500 serisi, Radeon RX 480/470/460, Radeon RX Vega serisi grafik kartlarında, tüm Radeon grafikli AMD Ryzen İşlemciler ve çeşitli rakip grafik ürünlerinde de desteklenecek.

PS5 ve Xbox Series X/S de AMD’nin özel RDNA 2 mimarisini kullandıkları için özelliği tam olarak destekleyecek. 4K’yı yerel çözünürlük olarak hedeflemek, yeni nesil konsollarda bile son derece zorlu. FSR, grafiklerin yerel 4K ile neredeyse aynı görünmesini sağlayacak ve performans açısından çok daha fazlasını sağlayacak. Görünüşe göre Forspoken, özelliği yansıtan önemli yapımların başında gelecek.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.