PlayStation 5 konsolunun özellikleri: PS5 hakkında bilmeniz gereken her şey

PlayStation 5 oyunun kuralını değiştiren özelliklerle birlikte geldi. Sony’nin yeni nesil gözdesi PS5 ve PS5 Digital Edition olmak üzere 2 farklı model ile piyasaya sürüldü. Tasarım açısından büyük değişim geçiren konsol, özellikleriyle de yüksek performans ve sürükleyici bir oyun deneyimi vadediyor.

Sony, PS5 için daha basit bir kurulum ve iyileştirilmiş bir kullanıcı arayüzü tasarladı. Ayrıca devrim niteliğinde bir kablosuz kontrol cihazı olan DualSense ile kutusundan çıkıyor. PS Plus kullanıcılarına oyun dünyasına hızlı bir giriş yapabilmesi için PlayStation Plus Collection adlı yeni bir ayrıcalık da sunuluyor. Böylece en sevilen PS4 oyunlarından oluşan bir koleksiyona anında ulaşabiliyorsunuz. Şimdi PS5 konsolunun teknik özelliklerine yakından bakalım.

PS5 yeni nesil teknolojilerle donatıldı

PS5, işlemci

PS5, AMD Zen 2 tabanlı 8 çekirdekli işlemci, 16 GB GDDR6 bellek ve özel RDNA 2 AMD GPU ile tasarlandı. Konsolun ultra hızlı SSD sürücüsü, oyunlarda yükleme ekranlarını büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Tüm bunlara ışın izleme ve Tempest 3D ses teknolojisi eşlik ediyor. Böylece yeni nesil konsol, oyunculara hem görsel, hem de ses tarafında sürükleyici bir oyun deneyimi vadediyor.

Ayrıntılarına gelecek olursak; PS5, 3.5 GHz saat hızında çalışan 8 adet Zen 2 çekirdeğine sahip. Bu frekans, PS4’ün işlemcisindeki Jaguar çekirdeklerin iki katından daha hızlı. Bu özel işlemci, Sony’nin oyunlarda vadettiği gücü sağlayacak en önemli bileşenlerde biri olacak. Konsolun işlemcisi tıpkı GPU tarafında olduğu gibi değişken frekanslarda çalışıyor. Donanımın çalıştığı frekans, CPU ve GPU talebine göre değişiyor. Özelliklerin tamamına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

PS5’in grafik mimarisi, ray tracing teknolojisini destekliyor

PS5, ray tracing

PlayStation 5, AMD’nin özel RDNA 2 grafik kartı ile oyun dünyalarını her zamankinden daha göz alıcı hale getiriyor. Yeni grafik mimarisi 2.23 GHz hızında çalışan 10.28 Teraflop‘luk güçlü bir GPU’yu barındırıyor. Ayrıca ışın izleme ray tracing (ışın izleme) teknolojisiyle beklenen performansı oyunculara sunuyor. Ray tracing çarpıcı grafik ve atmosferlerin oluşturulmasına imkan tanıyarak ışığı ve ortamı adeta gerçek hale getiriyor. Böylece oyunlarda ışınların tek tek simüle edildiği daha gerçekçi gölgeler ve yansımalar ortaya çıkıyor.

Yeni nesil konsolda en sevdiğiniz oyunları günümüzde 4K çözünürlükte oynayabilirsiniz. PS5, 4K özellikli ekranlar için 120 Hz çıkış desteğiyle, uyumlu oyunlarda 120 fps’ye kadar yüksek kare hızında akıcı bir oyun deneyimi vadediyor. Konsol, HDMI 2.1 desteği ile 8K ekranlarla da uyumlu çalışıyor. Ayrıca HDR desteği ile oyunlarda inanılmaz derecede canlı ve gerçekçi renkler sunuyor.

Ultra hızlı SSD, yükleme ekranlarını ortadan kaldırıyor

PS5, nvme SSD

PS5, 825 GB depolama alanına sahip özel NVMe SSD sürücüsü ve saniyede 5.5 GHz Giriş/Çıkış (I/O) hızı ile son derece hızlı dosya ve veri aktarımı sağlıyor. Bu mütevazı depolama alanı, Xbox Series X’in 1 TB depolama alanına sahip SSD’lerine karşı bir dezavantaj olsa da, ancak şimdiye kadarki en iyi performansı veriyor. Yüksek yükleme hızı sayesinde oyunlarda yükleme ekranları büyük oranda ortadan kalkıyor.

Eğer 825 GB ile yetinemiyorsanız, konsolun depolama alanı ek NVMe SSD slotu veya harici USB HDD ile genişletilebiliyor. Ayrıca konsol sistemlerinin özel entegrasyonu, içerik üreticilerinin verileri SSD’den çok yüksek hızlarda almalarını sağlayarak oyunları daha önce mümkün olmayan yöntemlerle tasarlamalarına olanak tanıyor.

PS5 sadece PS4 oyunlarında geriye dönük uyumluluk sağlıyor

geriye dönük uyumluluk

PS5, kısmen PS4’ün mimarisine dayalı olması nedeniyle neredeyse tüm PS4 oyunlarında geriye dönük uyumluluğu destekliyor. Kullanıcılar, PlayLink oyunlarını da geriye dönük uyumluluk aracılığıyla oynayabiliyor. Elbette yeni nesile yükseltilmeyen oyunlarda konsola ve DualSense oyun koluna özel birçok yenilik kullanılamıyor. Ancak yüksek hızlı SSD sürücüsü yükleme hızını belirgin şekilde artırıyor. Ne yazık ki Sony, geriye dönük destek tarafında yine oyunculara bekleneni veremedi.

PS5 konsolunun teknik özellikleri:

BileşenlerÖzellikler
CPU8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU @3.5 GHz (Değişken frekans)
GPU10.28 teraflops, 36 CU @2.23 GHz (Değişken frekans)
GPU MimarisiAMD Radeon Özel RDNA 2
Üretim Süreci7nm Geliştirilmiş
Bellek16 GB GDDR6/256-bit
Bant Genişliği448 GB/s
Dahili Depolama825GB Özel NVMe SSD
G/Ç Hızı5.5 GB/s (Raw), 8-9 GB/s (Sıkıştırılmış)
Genişletilebilir DepolamaNVMe SSD yuvası
Harici DepolamaUSB HDD desteği
Optik Sürücü4K UHD Blu-ray Sürücü (Opsiyonel)
Boyutlar390mm x 104mm x 260mm
Ağırlık4,5 kg (Standart), 3,9 kg (Dijital)
FiyatPS5: 7.499 TL
PS5 Digital Edition: 5.999 TL

PlayStation 5, siyah beyaz renklere sahip bir tasarımla karşımıza çıkıyor. DualSense de aynı renklerde konsolun tasarımı ile uyumlu olacak şekilde tasarlandı. Sony, lansman sonrasında kablosuz kontrol cihazı için Midnight Black ve Cosmic Red renk seçeneklerini duyurdu. DualSense, dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetik düğmeleriyle oyunları adeta hissetmenizi sağlıyor. Böylece farklı koşullarda ve çeşitli oyun mekaniklerinde daha gerçekçi bir deneyim sunuyor.

PS5 konsolunun yeni nesil kontrol cihazı DualSense hakkında bilmeniz gereken her şeye buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca konsolla birlikte satışa sunulan tüm aksesuarlara buradan göz atabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.