GTA 6’nın çıkış tarihi ertelenmeyebilir: ‘Gecikme haberi abartılıyor’

Geçtiğimiz hafta GTA 6’nın çıkış tarihinin 2025’in ilk çeyreği olarak belirlenmesine rağmen oyunun 2026’ya ertelenebileceği iddia edilmişti.

Kotaku tarafından yapılan haberin ardından yayıncı Take-Two Interactive’in hisseleri %5.2 oranında düştü. Yayın daha sonra makaleyi güncelleyerek 2025’in başları mümkün olsa da, artık GTA 6 için hedefin bu olmadığını öne sürdü.

Ancak Bloomberg‘den Jason Schreier raporların abartıldığını iddia ederken, GTA 6’nın çok büyük bir oyun olması nedeniyle programın gerisinde kalmasının zaten beklenebileceğini söyledi.

Schreier, oyunların neredeyse her zaman programın gerisinde kaldığı belirtti. Kotaku’nun raporunun “yumuşak ve uyarılarla dolu” olmasına rağmen büyük bir etki yaratmasına dikkat çekti.

Öte yandan Insider Gaming‘in projeye yakın kaynaklarına göre, GTA 6 programa uygun ilerliyor ve şu anda bir gecikmeye işaret eden haberler tamamen varsayımdan ibaret.

Gta 6, karakterler, Lucia, Jason

Oyun basını adeta GTA 6 savunması yapıyor

Elbette oyunun 2026’ya kayması mümkün olsa da şu anda erteleme olduğuna dair kesin bir gösterge yok. Ancak Rockstar’ın geçmişi göz önüne alındığında bir gecikme olursa şaşırtıcı olmaz.

Örneğin, GTA 5 başlangıçta 2013 İlkbaharına planlanmıştı ancak aynı yılın Eylül ayına ertelendi. Ayrıca Red Dead Redemption 2 önce 2017 yılından 2018 İlkbaharına ve ardından 2018 Sonbaharına kadar gecikti.

Oyun sektörü büyük bir endüstri haline geldi ve sanki Kotaku’nun haberinin Take-Two’ya maddi zarar vermesinin ardından diğerleri, durumu kurtarma çabasına girmiş gibi hareket ediyor.

Açıkçası basındaki sıradan bir gecikme raporuna karşı, büyük yayınların ellerinde herhangi bir tarih ya da zaman aralığı olmadan, “Kaynaklara sorduk, öyle bir şey yok” deme çabasına girmesi ilginç.

GTA 6, Lucia, Jason

Analistlere göre GTA 6, darboğaza giren ve kötü zamanlar geçiren oyun sektörü için can suyu olacak. Tüm zamanların en büyük oyunu olarak oyunlara ve sektöre olan ilgiyi yeniden tetikleyebilir.

Üstelik Sony’nin bile uzun zamandır söylentilere konu olan PS5 Pro konsolunu, Rockstar’ın bir sonraki hitine göre ayarladığı konuşuluyor. Ancak oyunun yükseltilmiş donanımda 60 fps’yi göremeyeceği düşünülüyor.

Tüm zamanların en büyük çıkışlarından biri ve sektörün kurtarıcısı olması beklenen GTA 6 için daha fazla çelişkili rapor gelecektir. Gelişmeleri takip edeceğiz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.