Analistlere göre PS5 Pro yılın ikinci yarısında çıkacak: Sony, GTA 6’ya hazırlık yapıyor

PS5 Pro geçtiğimiz yıldan bu yana söylentilere konu oluyor. Sony, sessizliğini korumaya devam etse de, analistlere göre yeni model bu yıl gelecek.

CNBC‘ye konuşan analistler, Sony’nin yükseltilmiş bir donanıma sahip olması beklenen PS5 Pro modelini 2024’ün ikinci yarısında piyasaya sürmesinin “muhtemel” olduğunu bildiriyor.

Daha önceki raporlar da Pro modelin Kasım ayında geleceğine işaret ediyordu. Son dönemde sektörde bu yönde bir fikir birliği oluşmaya başlaması iddiaları güçlendiriyor.

GTA 6, Lucia, Jason

PS5 Pro, GTA 6 lansmanını hedefliyor

Tokyo merkezli oyun danışmanlığı şirketi Kantan Games’in CEO’su Serkan Toto, konsol devinin lansmanı GTA 6’nın çıkışına yetiştirmek istediğini öne sürdü:

“Oyun sektöründe Sony’nin gerçekten de 2024’ün ikinci yarısında PS5 Pro’yu piyasaya sürmeye hazırlandığına dair geniş bir fikir birliği var gibi görünüyor. Ve Sony, tüm oyun endüstrisinde büyük bir heyecan yaratan GTA 6, 2025’te piyasaya sürüldüğünde harika bir donanımın hazır olduğundan emin olmak isteyecek.”

Öte yandan Omdia’nın kıdemli baş analisti George Jijiashvili ise PS5 Pro çıktığında Sony’nin geçmişte olduğu gibi mevcut PS5’in fiyatını düşüremeyeceğini ön görüyor.

Geçtiğimiz günlerde benzer şekilde PS 6’nın beklenenden daha yüksek bir fiyatla çıkacağı veya yeni nesil konsolların performansta büyük bir sıçrama yapmayacağı iddia edilmişti.

PS5 Pro, PlayStation 5 Pro

Eğer PS5 Pro gibi bir model gelecekse, yeni nesil oyunlarda sınırları yeniden çizmesi beklenen GTA 6’nın çıkış tarihine hazır olmalı. Sony bu fırsatı kaçırmak istemeyecektir.

Daha önce yükseltilmiş modelin 8K çözünürlük desteğine sahip olacağı ve daha iyi ray-tracing (ışın izleme) kalitesi için yeni bir performans modu sunacağı iddia edilmişti.

Ayrıca Giant Bomb’dan Jeff Grubb, Sony’nin PS5 Pro’da kendi DLSS çözümünü kullanmayı düşündüğünü ortaya koymuştu. Elbette tüm bunlar henüz söylentiden öteye geçemiyor.

Yükseltilmiş PS5 konsoluna dair daha fazlasını öğrendiğimizde sizlerle paylaşacağız. Gelecek haber ve duyurular için takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.