Guerrilla Games, çalışanlarının yüzde 10’unu kaybetti: Media Molecule kapatılmaktan kıl payı kurtuldu

PlayStation’ın 900 kişiyi işten çıkaracağını duyurmasının ardından Guerrilla Games ve Media Molecule gibi birinci parti geliştiricilerin karardan nasıl etkilendiği ortaya çıktı.

İki ayrı rapora göre Horizon ve Killzone stüdyosu Guerrilla Games, çalışanlarının %10’unu kaybederken, LittleBigPlanet ve Dreams geliştiricisi Media Molecule, kapanmaktan kıl payı kurtuldu.

Gazeteci Ethan Gach, geçen Aralık ayında bir kaynaktan Sony’nin hem London Studio hem de Media Molecule’ü kapatmayı düşündüğünü duyduğunu öne sürmüştü.

Media Molecule’un, kurucu ortağının ayrılması ve işten çıkarmalara maruz kalması nedeniyle kapanacağı tahmin ediliyordu. Ancak sürpriz bir şekilde kapanmaktan kurtuldular.

London Studio ise o kadar şanslı değildi. Emekliliğe hazırlanan Sony Interactive Entertainment başkanı ve CEO’su Jim Ryan, stüdyoda veda buluşması yaptıktan bir hafta sonra kapanma haberi geldi…

Öte yandan Hollandalı haber kaynağı AD.nl, Guerrilla Games’in iş gücünün %10’unu kaybettiğini bildirdi. Şu anda bu oranın kaç çalışana tekabül ettiği bilinmiyor.

Merkezi Hollanda’nın Amsterdam kentinde bulunan Guerrilla, 2005 yılında Sony tarafından satın alındı ve Killzone serisinin yapımcılığını üstlendi. Killzone, 2013’ten bu yana yeni bir oyun görmedi ancak stüdyo, Horizon serisiyle başarıya ulaştı.

Horizon Forbidden West, Aloy

Geliştiricinin son oyunu Horizon Forbidden West, Şubat 2022’de PS4 ve PS5 için piyasaya sürüldü. Aksiyon macera oyunu Nisan 2023 itibarıyla 8.4 milyon kopya sattı.

Devam oyunu, maceranın ilk bölümü Horizon Zero Dawn gibi PC’ye gelecek. PC sürümünün çıkış tarihi, 21 Mart 2024 olarak duyurulmuştu. Özelliklerine ve diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Bu arada İngiltere merkezli Firesprite de karardan etkilenen bir diğer stüdyo oldu. Geliştiricinin canlı hizmet Twisted Metal oyununun iptal edildiği bildiriliyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.