Hackerlar, çaldıkları EA verilerini sızdırmaya başladı

Haziran ayında hackerlar, FIFA 21 kaynak kodu ve EA oyunlarının çoğunda kullanılan Frostbite motoru dahil olmak üzere şirketten 780 GB veri çaldı. Siber saldırganlar, oyun devini fidye ödemeye zorlamak için elde ettikleri bilgileri internetten sızdırmaya başladı.

Hackerların planları hakkında bir foruma mesaj bırakmasının ardından sürece dair bazı detaylar ortaya çıktı. Görünüşe göre grup başlangıçta EA’den elde ettiği verileri satmaya çalıştı ancak daha sonra fidye almak için şirkete şantaj yapmaya karar verdiler. Hackerlardan biri yaptığı paylaşımda, “Birkaç hafta önce EA’e fidye isteğimizi belirten bir e-posta gönderdik ancak bizi umursamadılar. Bu yüzden bu kaynak kodlarını paylaşıyoruz. Eğer bizimle iletişime geçmez ya da bize fidye ödemesi yapmazlarsa, verileri paylaşmaya devam edeceğiz” şeklinde tehditkar bir paylaşım yaptı.

Çalınan EA verileri, Origin ve Frostbite motoru ile ilgili dosyaları içeriyor

Battlefield 2042

Siber saldırganlar ayrıca, geliştirme araçları ve EA’nın Origin mağazasıyla ilgili dahili dosyalardan oluşan 1.3 GB (sıkıştırılmış) bilgi içeren bir dosya sızdırdılar. Frostbite motoru, FIFA 22 gibi spor oyunlarından, Battlefield 2042 gibi fps oyunlarına kadar her şeyde kullanıldığından, EA için sorun teşkil edebilir. Buna rağmen şirket saldırının ürün ve hizmetler üzerinde çok fazla etkisi olacağını düşünmüyor.

EA konuyla ilgili açıklamasında, “Hacker olduğu iddia edilen kişilerin son gönderilerinden haberdarız ve yayınlanan dosyaları analiz ediyoruz. Şu anda oyuncu gizliliği için herhangi bir endişe teşkil eden veriler içermediğine düşünüyoruz ve oyunlarımız, işletmemiz veya oyuncularımız için herhangi bir maddi risk olduğuna inanmak için hiçbir neden yok. Devam eden bu cezai soruşturmanın bir parçası olarak federal kolluk kuvvetleriyle çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Vice, hackerların EA’e fidye talepleri göndermesine rağmen, şirketin başlangıçta bu talepleri kabul etmeyi veya yanıtlamayı reddettiğini bildirdi. Ancak şirket şimdi de bir gasp tehdidi aldığını kabul etti. Geçtiğimiz yıl CD Projekt RED ve Capcom gibi önemli oyun şirketleri de siber saldırıların kurbanı olmuştu.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.