Sony: Yeni bir IP oluşturmak finansal riskler ve büyük cesaret gerektiriyor

Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan, yeni IP oluşturmanın eğlence endüstrisinin “can damarı” olduğunu ve zor bir süreç olmasına rağmen PlayStation’ın bu konuda şanslı olduğunu söyledi. Konsol devi son dönemde seri olmaya aday oyunlarla önemli başarılar yakalamıştı.

Çinli TMTPost’a konuşan Ryan, Horizon Zero Dawn ve Ghost of Tsushima örneklerini verdi. Finansal riskler almanın yanı sıra yeni IP yaratmanın büyük cesaret gerektirdiğini de sözlerine ekledi. Ryan, ilginç şekilde Days Gone‘ın iyi bir performans gösterdiğini söyledi. Halbuki son raporlar Sony’nin ilk oyunu yetersiz görmesi nedeniyle Days Gone 2’yi iptal ettiğini öne sürüyordu. Ayrıca PlayStation VR oyunu Astro Bot Rescue Mission‘ın da iyi sonuçlar elde ettiğini belirtti.

Ryan röportajında , “Geçtiğimiz birkaç yılda bunu (yeni IP oluşturma) yapabildiğimiz için çok mutluyum ancak büyük cesaret ve finansal riskleri üstlenme yürekliliği gerektiriyor. Ayrıca stüdyoda güven ortamı gerektiriyor.” dedi. SIE başkanı stüdyolarla aralarında sağlıklı bir döngü oluşturma hakkında konuşmaya devam etti.

Ghost of Tsushima, Jin Sakai, samuray

Sony, yatırım yapmaya ve risk almaya devam edecek

Ryan, “Stüdyonuz iyi gidiyorsa, stüdyoya olan güveniniz zamanla artacak ve risk almaya, doğru zamanı bulmaya daha istekli olacaksınız. Stüdyoyla ilişkimiz sağlıklı döngü olarak tanımladığım bir dönemde. Ürünlere ihtiyacımız var ve yatırım yapmaya, risk almaya hazırız. Bu döngünün diğer ucunda ise PlayStation Studios’un sektördeki itibarı var.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz gün Netflix‘in Sony ile oyun sektörüne girmeyi planladığı ortaya çıktı. Yayın devi, pandemi sürecinin sinema sektörünü olumsuz etkilemesinin ardından Uncharted gibi filmleri yayınlamak için Sony Pictures Entertainment ile anlaşma imzalamıştı. Görünüşe göre konsol devi, hız kesmeden daha fazla iş birliği ve yeni yatırımlar yapmaya devam edecek. Konuyla ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Sony bir süredir yeni IP’ler için Jade Raymond’un kurduğu Haven Studios ve eski Call of Duty geliştiricilerinin stüdyosu Deviation Games ile iş birliklerini duyurdu. Ayrıca Returnal’ın geliştiricisi Housemarque ve PC’ye taşıdığı oyunlarla bilinen Nixxes Software’i satın aldı

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.