Hazelight, Take-Two’nun hak ihlali iddiası nedeniyle It Takes Two markasından vazgeçti

Hazelight Studios, Rockstar’ın ana şirketi Take-Two Interactive’in hak ihlali iddiası nedeniyle It Takes Two markasından vazgeçti. Gelen bilgilere göre Hazelight, şirketin baskısı nedeniyle oyunun ticari marka haklarını bırakmak zorunda kaldı.

Eurogamer’a konuşan Hazelight, stüdyonun devam eden anlaşmazlıklar hakkında yorum yapamayacağını ancak isim benzerliğinden kaynaklanan sorunun bir şekilde çözüleceği konusunda umutlu olduğunu söyledi. Öte yandan Hazelight, ABD Patent Ofisi‘nde (USPTO) yapılan bildirime göre It Takes Two markasını terk etti.

It Takes Two, Take-Two’nun tek kurbanı değil

It Takes Two

Take-Two, ilk kez bu tarz durumlarla gündeme gelmiyor. Şirket daha önce “rockstar, social club, mafia, civilization” ve diğer birçok kelime nedeniyle davalık oldu. Yayıncı, “Starrocks” adlı Çinli bir şirketin yanı sıra “Think Like A Rockstar” adlı bir müzik markası ve “Max Fayne” adlı bir giyim markasının ticari marka talebine itiraz etmişti.

Florida merkezli “Rockstar Axe Throwing” adlı bir şirket, Take-Two ile savaşmaya karar verdi ancak yayıncı davayı uzatarak yanıt verdi. Çoğu şirket, Take-Two gibi kasası dolu, güçlü bir devle mücadele edemediği için ticari marka iddialarından vazgeçiyor.

Oyun sektörü avukatı Richard Hoeg, yayıncının son üç ayda en az 25 başvuruda bulunarak agresif bir tutum sergilediğini belirtti. Bazı şirketler, davalara karşı mücadele etmeyi seçse de, genellikle çoğu, Take-Two kadar büyük bir şirketle savaşmak yerine ticari markalarını bırakmayı tercih ediyor…

It Takes Two, kooperatif çok oyunculu oyunların bitmediğini kanıtlayan, önemli bir yapımdı. Hazelight Studios, oyunun Ekim ayı itibarıyla 3 milyondan fazla sattığını açıklamıştı. It Takes Two’nun geleceğinin ne olacağı merak ediliyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.