Horizon Forbidden West, savaş sistemi ve düşmanlara önemli yenilikler getirecek

Guerrilla Games, Horizon Forbidden West ile oyun deneyimini geliştiren birçok yenilik sunacak. Geliştirici, savaş sisteminin Horizon Zero Dawn’a göre nasıl geliştiğine açıklık getirdi. Yapılan değişiklikler yine de Aloy’un kimliğine sadık kalacak.

Ekip, öncelikle oyuncuların Horizon Forbidden West’te daha fazla özgürlüğe sahip olmasını istiyor. Daha önce yeni silahlar, ekipmanlar, kıyafetler ve yeteneklerle ilgili detayları açıklamışlardı. Guerrilla, PlayStation Blog‘da yaptığı yeni paylaşımda savaş mekaniklerinin oyuna neler katacağına ışık tuttu.

Aloy, ilk oyunda çok fazla deneyim kazandı ve bunun yeni oyunun animasyonlarında gösterilmesi gerekiyordu. Bu nedenle dünyada daha rahat dolaşabilmesi için daha yüksek yerlere tırmanabilmesi planlandı. Kanca atma özelliği bu noktada atılan önemli bir adım oldu. Böylece kahramanımız artık daha çevik ve becerikli bir hale geldi.

Horizon Forbidden West, düşmanları da yeni becerilerle donatıyor

Aloy ile birlikte rakipleri de onun yeni becerilerine ayak uyduracak şekilde tasarlandı. Yeni robotlar var ve insan düşmanlar daha da gelişti. Artık arazi değişikliklerine göre zıplayabilecek ve tırmanabilecekler. Ayrıca Aloy gibi onlar da yüzebilecek.

Horizon Forbidden West, düşmanların Aloy’un peşinden yüksek yerlere çıkabilecekleri ya da suya dalıp onun peşinden gidebilecekleri daha kapsamlı bir deneyim sunacak. Hatta karakterin sudan çıkarken ani saldırılar yapabileceği kombinasyonlar da olacak.

Animasyon ve ses ekipleri, oyuncuların savaşta hiçbir zaman tamamen gafil avlanmamaları için çaba sarfediyor. Her düşmanın eylemleri, duruşu ve hareketi ile tahmin edilebilir farklı işlevleri var. Oyuncular bu sayede gelen saldırılara uygun bir karşılık verebilecek.

Öte yandan düşmanlar, şüpheli buldukları şeyleri araştıracak. Örneğin parçalanmış bir makine gövdesi veya yakına düşen bir ok gibi ipuçları, onları Aloy’un yakında olabileceği konusunda alarma geçirecek. Ayrıca makinelerin menzilli veya yakın saldırılarını anlamamızı sağlayan ses ipuçları olacak. Yakın dövüş sesleri, çarpma anında yükselirken, menzilli saldırılar, silah yükleme veya ateşleme seslerine sahip olacak.

Aloy ayrıca görüş hattından uzaklaşarak savaştan kaçabilecek. İnsan düşmanlar, daha sonra liderin emriyle bir arama ekibi oluşturmak için bir araya gelecek. Ancak animasyonlar ve düşmanların aralarındaki konuşmalar sayesinde, bir sonraki hamlemizi bulmak için bol miktarda ipucuna sahip olacağız.

Horizon Forbidden West, 18 Şubat 2022‘de PS5 ve PS4 için yayınlanacak. Devam oyununda, ilkine göre çok daha farklı bir dünya ve geliştirilmiş mekanikler göreceğiz. Aloy’un yeni yetenekleri ve silahları hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.