İddia: Haven Studios, PS5’e özel bir canlı hizmet oyunu geliştiriyor

Oyun sektörünün önde gelen isimlerinden Jade Raymond’ın kurduğu Haven Studios tarafından geliştirildiği bilinen PS5’e özel oyunun çevrimiçi canlı hizmet oyunu olabileceği iddia edildi. İtalyan bir oyun sitesi, Haven için işe alım yapan bir Sony görevlisinin mesajına anonim bir kaynak aracılığıyla ulaştı.

Multiplayer.it‘in ele geçirdiği mesajın, Sony bünyesindeki bir işe alım görevlisi tarafından, bir AAA oyun geliştiricisine gönderildiği bildirildi. Mesajda geliştiricinin kimliğini korumak için detaylar kaldırıldı. Ancak oyunun Sony’ye özel bir çevrimiçi canlı hizmet oyunu olduğu ve geliştiriciye görevli tarafından gönderildiği belirtildi. Öte yandan mesajın henüz doğrulanmamış bir kaynaktan geldiği ve doğruluğunun kesin olmadığı vurgulandı.

Sony çalışanının mesajının başında, “Assassin’s Creed ve Watch Dogs gibi serileri borçlu olduğumuz, Sony tarafından finanse edilen ve Jade Raymond tarafından yönetilen bir Montreal stüdyosu olan Haven Games için çalışıyorum.” ifadeleri yer aldı. Mesajı alan geliştirici, “Orijinal bir IP’nin geliştirilmesine yardımcı olmak için ekibe bir [geliştirici rolü] eklemek istiyor: Sony’ye özel çevrimiçi canlı hizmet oyunu.” şeklinde not yazdı.

Sony çalışanı tarafından gönderildiği iddia edilen mesajda bazı tutarsızlıklar var

Mesajda dikkat çeken birkaç ayrıntı var. Stüdyo genellikle Haven Studios veya sadece Haven olarak anılmasına rağmen, işe alım görevlisi stüdyoya “Haven Games” diyor. Mesajda ayrıca Jade Raymond’dan “o (he)” olarak bahsediliyor. Elbette bu tarz ifadelerin çeviri sırasında sapma olasılığı veya Sony çalışanından bahsedilmiş olabilmesi de mümkün. Orijinal mesajın kaynağa hangi dilde gönderildiği bilinmiyor. Mesaj, İtalyanca olarak yayınladı ve daha sonra İngilizce’ye çevrildi.

Haven Studios tarafından geliştirilen projenin canlı hizmet bileşenlerine sahip olması dışında başka bir bilgi verilmedi. Günümüzde çok oyunculu oyunların yanı sıra düzenli içerikler alan tek oyunculu oyunlar da var. Canlı hizmet oyunları, piyasaya sürüldükten sonra herhangi bir şekilde güncellenen ve her türe uygulanabilen geniş bir terim. Ancak geçen ay stüdyo tarafından yayınlanan iş ilanları, oyununun çok oyunculu olacağını ortaya koyuyordu. Sony, Haven’ın çok oyunculu bir oyuna başlamasına yardımcı oluyorsa, para kazanmak için uzun vadeli bir içerik planına ve yol haritası isteyecektir.

Jade Raymond, Stadia ekibinin feshedilmesinin ardından Haven Studios’u kurdu. Geliştirici, Sony ile PS5’e özel, yeni bir üzerinde çalışıyor. Stüdyonun bünyesinde Raymond’ın Stadia’da birlikte çalıştığı bazı geliştiriciler de dahil olmak üzere sektörün önemli yetenekleri var. PS5 özel oyunu olduğu bilinen proje hakkında şu anda hiçbir resmi açıklama yok. Gelişmeleri sizler için takip edeceğiz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.