Netflix, oyun sektörüne gireceğini doğruladı: Ek ücret alınmayacak

Geçen hafta Netflix’in iOS uygulama kodunda bulunan görseller ve yayın devinin eski Electronic Arts ve Facebook yöneticisi Mike Verdu’yu oyun hizmetleriyle ilgili bir girişim üzerinde çalışmak üzere işe alması, şirketin oyun sektörüne gireceğine dair iddiaları kuvvetlendirmişti. Netflix sonunda oyun sektörüne giriş yapacağına dair planlarını resmi olarak doğruladı.

Netflix, geçtiğimiz gün yayınladığı finansal raporunda oyun sektörüne genişleme çabalarının ilk aşamalarında olduğunu öne sürdü. Yayın devi, oyunların üyelerin Netflix aboneliğine hiçbir ek ücret ödemeden dahil edileceğini ve öncelikle mobil oyunlara odaklanacağını belirtti. Şirket, hissedarlara ilettiği mektupta oyun hamlesiyle ilgili olarak aşağıdaki ifadelere yer verdi:

“Etkileşim (örneğin, Black Mirror Bandersnatch) ve Stranger Things oyunlarımız konusundaki daha önceki çabalarımızı temel alarak oyunlara daha fazla genişleme sürecinin ilk aşamalarındayız. Orijinal filmlere, animasyona ve senaryosuz TV programlarına yaptığımız genişlemeye benzer şekilde, oyun oynamayı bizim için başka bir yeni içerik kategorisi olarak görüyoruz. Oyunlar, film ve dizilere benzer şekilde üyelerin Netflix aboneliğine ek ücret ödemeden dahil edilecek. Başlangıçta, öncelikle mobil cihazlar için oyunlara odaklanacağız. Sunduğumuz filmler ve TV dizileri konusunda her zamanki gibi heyecanlıyız ve mevcut tüm içerik kategorilerimizde artan bir yatırım ve büyüme bekliyoruz. Ancak orijinal programlamaya geçişimiz neredeyse on yılı geride bıraktı ve üyelerimizin oyunlara nasıl değer verdiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için doğru zaman olduğunu düşünüyoruz.”

Mektuba bakılırsa Netflix, zaman içinde mobil oyunların ötesine geçmeyi planlıyor. Yayıncının iOS uygulama kodunda bulunan görseller, Sony ile görüştüğüne dair ipuçları barındırıyordu. Veri madencileri, uygulama dosyalarında DualSense kontrol cihazına ve PlayStation özel oyunu Ghost of Tsushima‘ya ait görüntüler bulmuştu. Ancak resmi açıklama için bir süre daha beklemek zorunda kalacağız gibi görünüyor. Şirketin Sony ile ortaklık kuracağına işaret eden sızıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Netflix, son yıllarda The Witcher, Sonic the Hedgehog, Castlevania ve Resident Evil gibi oyun ve serilere yönelik uyarlamalar yapmaya başladı. Ayrıca şu anda Ubisoft’un The Division, Beyond Good & Evil ve Assassin’s Creed serileri için uyarlamalar çalışıyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.