Jim Ryan: PS5, Sony’nin en başarılı konsolu olma yolunda ilerliyor

Sony Interactive Entertainment başkanı ve CEO’su Jim Ryan’a göre PS5 birçok yönden Sony’nin en başarılı konsolu olma yolunda ilerliyor.

Ryan, emeklilik arifesinde Resmi PlayStation Podcast‘ine konuştu. Yöneticiye röportaj sırasında PlayStation’ın oyun pazarındaki gelecekteki konumu hakkındaki düşünceleri soruldu.

PlayStation patronu şu anda formlarının zirvesinde olduklarını belirterek, PS5’in en başarılı konsol olma yolunda emin adımlarla yürüdüğünü öne sürdü:

“Şu anda oyunumuzun zirvesinde olduğumuzu söyleyebilirim. Harika konsollar, harika konsol oyun deneyimi ve harika oyunlar noktasında neyi temsil ettiğimiz konusunda gerçekten net ve tutarlı olduk. Şu anda oyunumuzun zirvesinde olduğumuzu söyleyebilirim.

PS5, birden fazla vektörde şimdiye kadarki en başarılı konsolumuz olma yolunda ilerliyor ve bence PlayStation Studios liderliğinde PS5’te gördüğünüz oyunlar ve oyun deneyimleri, şimdiye kadar gördüklerimizin en iyisi.”

PS5, PlayStation 5, dualsense

PlayStation 5 formda olsa da vites yükseltemiyor

Ryan, PlayStation 5’in hangi yönlerden en iyi olduğunu konusunda net değildi. PlayStation, oyun konusunda çıtayı tepelere çaksa da, PS5 satışlarında ne kadar ileriye gidebilir, bilemiyoruz.

Mevcut neslin zirveye ulaşması için özellikle satış çizgisini yıllarca koruması, hatta yukarıya çekmesi gerekiyor. Yine de en azından satışlar ve oyuncu sayısıyla PS4’ü sollayacağı tahmin edilebilir.

Sony, PS5 satışlarının 31 Aralık 2023’te sona eren mali çeyrekte 54.7 milyona ulaştığını ve rekor bir çeyrek geçirdiklerini açıklamıştı. Ancak bir sonraki mali yıl için satış tahminini düşürdü.

Konsol devi, Mart 2024’te sona eren yılda PS5 için 25 milyon gibi iddialı bir satış hedefi belirlemişti. Ancak son çeyrekte beklediğini bulamayan şirket, hedefini artık 4 milyon adet düşürerek 21 milyona çekti.

Marvel's Spider-Man 2, Peter, Miles, Venom

PS5 dönemi, oyun tarafında daha fazlasını sunuyor

Ryan, oyunlara daha derinlemesine değinerek şu ana kadar PlayStation 5’te yayınlanan oyunların sayısının, Sony’nin daha önce yaptıklarının çok üstünde olduğunu öne sürdü.

PlayStation Studios, PS5’in ilk dört yılında God of War Ragnarok, Horizon Forbidden West, Returnal, Gran Turismo 7, Ratchet & Clank: Rift Apart, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales ve Marvel’s Spider-Man 2 gibi birçok hit oyun yayınladı.

Ayrıca The Last of Us ve Uncharted gibi serilerin popüler oyunlarını yeniledi. Yetmedi, oyun dünyasına üçüncü parti bir oyun olarak Helldivers 2 gibi bir hit kazandırdı.

Helldivers 2, PC, Steam

Şimdiye kadar tatmin edici sayıda PS5 oyunu geldi ancak rüzgar kesiliyor. PlayStation, Nisan 2025’e kadar büyük serilerinden oyun gelmeyeceğini belirtmişti.

Sony, Kasım ayında yeni PlayStation 5 Slim modelini piyasaya sürdü. Lansman modelinin üretimi durduruldu ve stokları tükendiğinde, Slim raflarda kalan tek konsol olacak. Hayır, belki de olmayacak!

PS5 Pro’nun da bu yılın sonlarında geleceği konuşuluyor. Yükseltilmiş modele yönelik söylentiler çok yoğun ve şimdiye kadar gelen teknik özellikler gibi sızıntıların doğru olma ihtimali yüksek.

Jim Ryan, 1 Nisan’da resmi olarak Sony’den ayrılacak. Başkan ayrıca PS2’nin dünya çapında 160 milyon adet sattığını belirterek konsolun rekorunu güncelledi.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.