Microsoft, Xbox Game Pass hizmetini diğer konsollara taşıma fikrine sıcak bakıyor

Microsoft, diğer konsol üreticileri kadar katı bir tutum sergilemiyor ve oyunlarını tüm platformlarda sunmayı amaçlıyor. Xbox başkanı Phil Spencer, diğer “kapalı platformların” Game Pass tarzı abonelik modelleriyle ilgilenmemesine rağmen, Microsoft’un bu platformlara Xbox deneyimi sunma konusundaki tartışmalara tamamen açık olduğunu söyledi.

GamesRadar’a konuşan Spencer, “kapalı platformlar” sözüyle PlayStation ve Nintendo‘dan bahsettiğini anlamak zor değil. İki konsol üreticisi, kendi ekosistemlerini büyütmek için üyelerine özel oyun ve hizmetler sunmaya odaklanıyor. Xbox başkanı ise konsol savaşlarının oyun endüstrisinin büyümesine zarar verdiğini ve kimseye yardım etmediğini savunuyor.

Nintendo Switch, Xbox Game Pass

Spencer, yaptığı açıklamada, “İnsanlar genellikle bana özel oyunlar çıkarıp çıkarmayacağımızı soruyor. Ben ise tam Xbox deneyimi sunmak istiyorum. Şu anda başka herhangi bir kapalı platforma getirme planımız yok çünkü bu kapalı platformlar Game Pass gibi bir şey istemiyor. Dışarıda büyüyebileceğimiz bir sürü açık platform var: web, PC ve mobil. Yani tüm odak noktamız açıkçası bu platformlarda.” dedi ve rakiplerinden farklı bir anlayışa sahip olduklarını ortaya koydu.

Xbox başkanı, diğer platformların kendileri gibi düşünmediğini ve düzenlerini bozmak istemediğini öne sürerek, “Bu, kendi sistemleri olan başka kimsenin dikkat çektiği bir şey değil. Game Pass’in [diğer platformlara] dağılmasının neden şu anda istemedikleri bir şey olduğunu anlayabiliyorum. Sonuç olarak herkesin Xbox’ta oyun oynayabilmesini istediğimizi söylerken, bu tam deneyimi gerçekten oyuncuların istediği bir cihaza getirebiliyorsak, bu tartışmalara tamamen açığız demektir.” diye ekledi.

Sony ve Nintendo’nun geçmişleri göz önüne alındığında Game Pass hizmetini platformlarına getirmek gibi bir öneriyi kabul etmeleri pek olası görünmüyor. Ancak şirketler son dönemde çapraz platform desteği konusunda ılımlı bir yaklaşım sergiliyor. Öte yandan EA Play hizmetinin PlayStation oyuncularıyla buluşması da önemli bir andı. Yine de Spencer, konsol savaşlarının kimseye yardım etmediğini söylemekte haklı.

Sizce konsol üreticileri, diğer tüm platformlara açılıp kozlarını paylaşmaya yanaşır mı? Xbox Game Pass hizmetini farklı bir konsolda kullanır mıydınız? Yorumlarda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.