PlayStation başkanı: Sony, Microsoft ile stüdyo satın alma yarışında değil

Sony’nin PS5 özel oyunu Returnal’ın geliştiricisi Housemarque‘yi satın almasının ardından PlayStation Studios Başkanı Hermen Hulst açıklama yaptı. Hulst’a göre Sony, stüdyo satın alma konusunda Microsoft ve diğer platform sahipleriyle yarış içerisinde değil.

British GQ ile yaptığı röportajda, Hulst’a Microsoft, Facebook ve Sony tarafında stüdyo alımlarındaki son artışı bir “silahlanma yarışı” olarak görüp görmediği soruldu. Hulst, Sony’nin satın almalar söz konusu olduğunda çok özel tercihleri olduğuna işaret ederek bu fikri reddetti. Ayrıca rastgele satın alımlar yapmadıklarını ve hedefleri doğrultusunda adım attıklarını belirtti.

Sony, satın aldığı stüdyolarda çok seçici davranıyor

Returnal

Hulst, “Satın aldığımız geliştiriciler konusunda çok seçiciyiz. En son Insomniac’ı (2019’da 229 milyon dolara) satın aldık ve çok iyi sonuç verdi. Her zaman benzer değerlere, benzer yaratıcı hedeflere sahip, ekibimizle daha fazla yatırım yapabileceğimiz ve içerik oluşturucular olarak büyümeye yardımcı olabileceğimiz çok iyi çalışan insanları arıyorum. Etrafta dolaşıp rastgele satın alımlar yapmıyoruz.” şeklinde konuştu.

Sony’nin Housemarque’yi satın almasına atıfta bulunan Hulst, “İyi bildiğimiz ekipleri çok ama çok hedefleyerek satın alıyoruz. Harici geliştirme grubumuz ile Housemarque arasındaki teknik, üretim yönetimi ve hatta yaratıcı taraflar arasındaki iş birliği çok derindi. Yani bizim için bunu yapmak çok mantıklı.” dedi. Konsol devi, daha çok yıllar süren ortaklıkların ardından başarılı geliştiricileri bünyesine katıyor.

Microsoft, Sony’nin aksine son birkaç yılda hem orta hem de büyük ölçekte çok sayıda stüdyo satın aldı. Bu yılın başlarında Microsoft, Bethesda’yı 7.5 milyar dolara aldı ve bu sayede Bethesda Game Works, Arkane Studios, id Software ve MachineGames dahil olmak üzere çok sayıda stüdyoyu bünyesine kattı. Sony ise daha çok iş ortağı olduğu ve kendilerine daha yakın gördüğü stüdyoları alarak çizgisini bozmuyor.

Sony, Housemarque’ı satın almadan önce PlayStation Studios‘u büyütmeye uzun bir ara vermişti. Ancak PS5 konsolunun yaygınlaşmasıyla önümüzdeki yıllarda daha fazla adım atabilirler.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.