PlayStation Portal’ı hackleyen Google mühendisleri, Sony’nin açığı kapatmasına yardımcı oldu

PlayStation Portal üzerinde PSP oyunlarını çalıştıran Google mühendislerinden biri, ekibin Sony’nin açığı düzeltmesine yardım ettiğini söyledi.

PS Portal, PS5 oyunlarını sadece Uzaktan Oynama yoluyla oynayabiliyor. Ancak bir grup Google mühendisi cihazı kırarak PSP oyunlarını yerel olarak oynatmayı başarmıştı.

Sony, geçtiğimiz günlerde PlayStation Portal için 2.06 güncellemesini yayınladı. Google ekibindeki bulut güvenlik açığı araştırmacısı Andy Nguyen, yeni sürümün hack için bir düzeltme içerdiğini doğruladı.

Nguyen, “Sorunları sorumlu bir şekilde PlayStation’a bildirdik. Hatalar 2.06’da düzeltildi.” dedi. Ancak bazıları açığın kapatılmasını sağladığı için kendisine tepki gösterdi.

Ardından eleştirilere karşılık olarak, “Açıklama konusunda neden ağladığınıza dair hiçbir fikriniz yok. Eğer herkese açık bir şekilde yayınlasaydık, sizce Sony onu yamasız bırakır mıydı? Rapor vermekle raporlamamak arasında yalnızca birkaç haftalık bir fark olurdu.” paylaşımını yaptı.

Nguyen, Google’a katılmadan önce PS Vita jailbreak’leri yayınlamış ve PS4’teki güvenlik açıklarını ortaya çıkarmıştı. Ancak PS Portal’ı ilk hacklediklerinde ekibin ayrıntıları toplulukla paylaşma niyetinde olmadığını açıkça belirtmişti.

PlayStation Portal, PS Portal

PlayStation Portal sadece Uzaktan Oynama odaklı bir PS5 aksesuarı olmasına rağmen oyunseverlerden ilgi gördü. Sony’ye göre el konsolu satış beklentilerini karşıladı.

PlayStation’ın ürün yönetimi başkan yardımcısı Hiromi Wakai, herhangi bir rakam açıklamadı ancak konsolun PS5 sahipleri arasında şaşırtıcı derecede popüler olduğunu kanıtladığını öne sürdü.

Bu arada son söylentiler, Xbox’ın Steam Deck ve Nintendo Switch tarzı gerçek bir el konsolu üzerinde çalıştığını öne sürüyor. Şirket ilk el konsolunu tanıtabilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.