PS4 9.00 jailbreak’i, PS5 konsollarını da etkileyebilir

Hacker’lar, PS4 sistem yazılımı 9.00 için yeni bir jailbreak yayınladı. “pOOBs4” başlıklı jailbreak, 9.00 güncellemesindeki bir dosya sistemi hatasından yararlanıyor. Bu jailbreak’i yapmak için kullanılan kernel açığı, PS5 konsollarını da etkiliyor. Yani yakın gelecekte PS5 için bir jailbreak gelebilir.

Jailbreak, TheFlow0 kod adlı hacker’ın WebKit motorunda bulduğu bir açığı kullanarak çalışıyor. Google Chrome ve Safari gibi popüler tarayıcılarda kullanılan WebKit, hacker’ların normal bir uygulama görünümü altında kod yürütmesine olanak tanıyor.

Ancak bu yöntem, PS4 konsolunu jailbreak yapmanın yalnızca ilk adımı. İkinci adım, konsolun işletim sisteminin çekirdeğinde güvenlik açığı bulmayı gerektiriyor. Bunu yapmak, homebrewing (ekosistem dışından yazılım yükleme) ve çekirdek seviyesindeki diğer değişikliklere kapı açıyor.

PS5, jailbreak, kirik

Hacker’lar en son PS4’ün 7.55 yazılımına kadar çekirdek güvenlik açıkları bulmuştu. Bununla birlikte şimdiye kadar daha yüksek bir sürüme güncellenmiş olan PS4 konsollarını jailbreak yapma şansı yoktu. Kasım ayının başlarında fail0verflow grubu, PS5 konsolunun kök anahtarlarını bulduktan sonra bir atılım yaptı.

Yapılan keşif, korsanların ürün yazılımında güvenlik açıklarını aramaya başlamasına olanak tanıyor. Şu anda yeni PS4 9.00 jailbreak geliştiricileri, çekirdek güvenlik açıklarını test etmek için bir PS5 konsoluna sahip olmasa da, yakında bulmaları an meselesi gibi görünüyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.