PS4, AMD’nin iflastan kurtulmasına yardımcı olmuş

PS4, Sony’nin önemli başarı yakalayan konsollarından biri oldu. Öyle ki, konsolun tutulması donanım üreticisi AMD’nin iflastan kurtulmasına yardımcı olmuş.

Bu bilgi, 22 yılı aşkın bir süredir AMD’de görev alan Renato Fragale tarafından ortaya atıldı. Fragale, PS4 için teknoloji üretimine liderlik ederken şirkette kıdemli ürün geliştirme mühendisliği müdürüydü.

Çalışanın LinkedIn profiline göre AMD’nin Sony ile yaptığı çalışma, şirketin tarihindeki en başarılı atılımlardan biri olarak görüldü ve donanım devinin iflastan kaçınmasına yardımcı oldu.

AMD’de performans mimarı olan Phil Park, bu iddianın kendi bilgisine göre doğru olduğunu söyledi. Park, şirketin girdiği zor durumu çarpıcı örneklerle açıkladı.

Çalışana göre AMD, 2008 mali krizinde darbe aldı ve nakit elde etmek için birden fazla fikri mülkiyet satmak zorunda kaldı. Ayrıca çoğu çalışanın maaş kesintilerine uğradığını açıkladı.

Park, “2013 yılında PS4/XBox One piyasaya sürüldü ve bu, bizi ayakta tutmak ve gelecekteki ürünlere yatırım yapmak için istikrarlı bir gelir elde etmek için ihtiyacımız olan şeydi.” diyor.

PS4, PlayStation 4

PS4, AMD’nin ustalık eserlerinden biriydi

AMD, PS4’ün yarı özelleştirilmiş Hızlandırılmış İşlem Birimi’ni (APU) geliştirdi. 2013 yılında The Inquirer‘a konuşan şirket, bunun o dönemde ürettiği en güçlü APU olduğunu belirtmişti.

Şirket, “Sony’nin bu tek çipte paylaştığı her şey AMD’ye ait ancak biz piyasadaki başka hiç kimse için buna benzer bir APU oluşturmadık.” demişti.

İkilinin ortaklığı PS5’te de devam etti. Konsol, AMD’nin Zen 2 mimarisine dayanan bir işlemcisini ve RDNA 2 tabanlı GPU’sunu kullanıyor. Teknik özelliklerin tamamına buradan göz atabilirsiniz.

PS5 yaklaşık olarak PS4 ile denk bir satış performansıyla yoluna devam ediyor. Konsol tarafı AMD’nin PC donanımlarında yakaladığı büyük yükselişi destekliyor. (Yine de PS5’te iyi bir iş çıkardıklarını düşünmüyorum…)

Sony’nin yıl sonuna doğru PS5 Pro’yu piyasaya süreceği konuşuluyor. Şirketler bu kez yükseltilmiş bir nesil ortası donanımla karşımıza çıkabilirler. Gelişmeleri takip edeceğiz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.