PS5 Digital Edition hala zararına satılırken PS4, kaybı dengeliyor

Sony’nin 2021 mali yılı ilk çeyrek raporuna bakılırsa PlayStation 5, gelirlerin sıçrama yapmasını sağlayamadı. Yarı iletken krizinden doğan stok sorunları bu noktada en büyük engellerden biri. Ayrıca disk sürücüsü olmayan PS5 Digital Edition hâlâ zararına satılıyor.

Bloomberg‘e konuşan Sony’nin mali işler müdürü Hiroki Totoki’ye göre disk sürücülü standart PS5 artık zararına satılmıyor. Sony, dijital versiyonun ise hâlâ üretim maliyetinden daha ucuza satıldığını, ancak bu kaybın çevre birimleri ve PS4 gibi kârlı ürünlerle dengelendiğini söyledi. PS4, aradan geçen yıllara ve yeni nesil konsola rağmen Nisan-Haziran döneminde 500.000 adet daha sattı.

PS5 satışları, Oyun ve Ağ Hizmetleri gelirlerine olumlu yansımadı

PlayStation, Sony, oyunlar

Sony’nin Oyun ve Ağ Hizmetleri bölümü, satışlarda yüzde 2 gibi mütevazı bir artış kaydederken, toplam işletme karı son çeyrekte önemli bir darbe aldı. Konsol devi, bu kaybın kısmen üçüncü parti oyun ve DLC satışlarındaki düşüşün yanı sıra PS5’ten kaynaklandığını öne sürdü. Ayrıca konsolun satışını hareketlendirmek için yaptığı stratejik fiyatlandırma nedeniyle zarar gördüğünü belirtti.

Oyun konsollarında ilk etapta zararına satış yapmak yaygın bir stratejidir. Ancak bu her sistem için geçerli değil. Nintendo’nun popüler el konsolu Switch, kârlı bir başlangıç yapmıştı. Microsoft, yeni nesil Xbox konsollarının satışları hakkında henüz açıklama yapmasa da, Xbox patronu Phil Spencer, oyun tarafında paranın daha çok yazılım ve hizmetlerden geldiğini söyledi. Yapılan tahminlere göre Xbox Series X/S satışları 6.5 milyona ulaştı.

Sony, PS4 ve PS5 konsollarının satış rakamlarının yanı sıra PlayStation Plus hizmetinin abone sayısına da raporunda yer verdi. Genel olarak bakıldığında konsol devinin iyi bir çeyrek geçirdiği söylenemez. Şirket, satış hedefine ulaşmak için yeteri kadar yonga seti aldığını bildirdi ve mali yıl boyunca 14.8 milyon adet PS5 satacağını öngörüyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.