Sony, PS5 satış hedefine ulaşmak için yeteri kadar yonga seti aldı

PS5, yarı iletkenlerde devam eden küresel kriz nedeniyle sürekli yetersiz stoklarla gündeme geliyor. Ancak Sony, 2021 mali yılında satış hedefine ulaşmak amacıyla PlayStation 5 üretimi için gerekli miktarda yonga seti aldığını açıkladı. Konsol devi, hedefinin 14.8 milyon adet PS5 satmak olduğunu açıklamıştı.

Sony, 30 Haziran itibaroyla sona eren ilk çeyrek raporunda yaklaşık 10,1 milyon adet PS5 sattığını açıklamıştı. Yeni nesil konsolun disk sürücülü versiyonu hâlâ zararına satılıyor ve şirket, abonelik hizmetleri ve dijital satışlar yoluyla gelirini artırıyor. Sony’nin mali işler müdürü Hiroki Totoki, şirketin donanımda tarafında kârlılığı artırma planlarının sorunsuz bir şekilde ilerlediğini ve bu durumun yakında değişeceğini belirtti.

Sony, PS5 için hedeflediği çıtayı PS4’e göre belirledi

PS5, PS4, Sony

Totoki, 14.8 milyon adetlik satış hedefinin, piyasaya çıktığı ilk yılda aynı miktarda satan PS4’ün rekoruna dayandığını açıkladı. Ek olarak, PlayStation kullanıcılarının toplam oyun süresi ilk çeyrekte önceki yılın aynı dönemine göre %32 azalırken, bu sayının 2019’dan %18 daha yüksek olduğu belirtiliyor. Totokiye göre düşüşün nedeni, geçtiğimiz yılki pandemi koşulları nedeniyle evde kalma çabalarının daha yoğun olmasıydı.

Sony yöneticisi, oyun satışları açısından Ratchet & Clank: Rift Apart ve MLB The Show 21‘in beklentileri aştığını ve ilk çeyrek gelirlerine önemli ölçüde katkıda bulunduğu ortaya koydu. Özellikle MLB’nin diğer platformlarda da satışa sunulmasına rağmen, PC’ye çıkan Horizon Zero Dawn ve Days Gone gibi oyunlara benzer bir başarı yakaladığını öne sürdü.

Son olarak Totoki, Sony’nin Housemarque ve Nixxes Software‘i satın almasının PlayStation Studios’a yapılan hızlandırılmış yatırımları temsil ettiğini söyledi. Özellikle Nixxes’in PC gibi farklı platformlar arasında oyun yazılımı taşımak için mükemmel bir teknoloji sunduğunu belirtti. Daha önce Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan da geliştiricinin PlayStation Studios oyunlarının PC sürümlerini geliştirmeye yardımcı olacağını açıklamıştı.

PS5 ve PS4 konsollarının satış rakamlarına buradan, PlayStation Plus abonelik hizmetine dair verilere buradan ulaşabilirsiniz. Gelecek haber ve duyurular için takipte kalın.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.