Sony, PS5 ve PS4 konsollarının satış rakamlarını açıkladı

Sony, 30 Haziran’da sona eren 2021 mali yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Konsol devi, PS5 için satış rakamlarının yanı sıra PS4’ün satış performansını ortaya koydu. Ayrıca şirketin Oyun & Ağ Hizmetleri gelirlerinde rekor artış bildirdi.

Geçtiğimiz çeyrekte 2.3 milyon adet PS5 ve 500 bin adet PS4 dünya çapındaki perakendecilere gönderildi. Yeni nesil konsol, piyasaya sürüldüğünden bu yana 10.1 milyon adet satarken, PS4 satışları 116.5 milyona ulaştı. Sony, geçtiğimiz hafta, PS5’in 18 Temmuz itibarıyla 10 milyondan fazla satarak, en hızlı satan PlayStation konsolu olduğunu bildirmişti.

PS5 konsolunun stok sorunları, gelirleri dizginledi

PlayStation 5, PS5

Oyun & Ağ Hizmetleri, geçtiğimiz çeyrek boyunca 615.8 milyar yen (yaklaşık 5.6 milyar dolar) gelir elde etti. Donanım ve çevre birimi satışlarındaki artışın ardından geçtiğimiz yıla göre 9.7 milyar yen (yaklaşık 90 milyon dolar, +%2) yükselişle gelirlerde rekor kırıldı. Yine de bu artış, üçüncü parti oyun satışlarındaki düşüş ve PS5 konsolunun stok sorunları nedeniyle kısmen dengelendi.

Sony, raporunda PlayStation Plus abonelerinin sayısına da yer verdi. PS Plus abonelerinin sayısı 30 Haziran itibarıyla toplamda 46.3 milyon olarak açıklandı. Çevrimiçi abonelik hizmeti, önceki çeyreğe göre yaklaşık 1 milyon üye kaybetti. Öte yandan PlayStation Network, geçtiğimiz ay 104 milyon aktif kullanıcıya ulaştı ve burada da önemli bir düşüş görüldü. Detaylara buradan erişebilirsiniz.

Sony’nin 2021 ilk çeyrek raporunda şirketin PS5 ile önemli bir sıçrama yaptığı söylenemez. Stok sorunları aşıldığında, yeni nesil oyun satışlarıyla birlikte gelirlerde iyileşme görülebilir. Konsol devi, mali yıl boyunca 14.8 milyon PS5 satmayı hedefliyor. Devam eden yarı iletken kriziyle birlikte, şirketin hedefine ulaşıp ulaşamayacağı merak konusu. Gelecek haber ve duyurular için takipte kalın.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.