PlayStation Plus abone sayısı açıklandı; rakamlarda önemli bir düşüş var

Sony, 30 Haziran’da sona eren birinci çeyrek mali sonuçlarında toplam PlayStation Plus abone sayısını açıkladı. PS Plus abone sayısı ve aktif kullanıcı sayısı, önceki çeyreğe göre önemli bir düşüş görse de, konsol devi durumdan endişe etmiyor.

Şirketin raporunda toplam PlayStation Plus abone sayısının 46.3 milyon olduğunu belirtildi. Bu rakam, önceki mali yıla göre 1.3 milyonluk artışı temsil ediyor, ancak en son iki çeyreğe kıyasla 1 milyonun üzerinde düşüş var. Resetera tarafından derlenen 8 yıllık verilere göre, PS Plus abone sayısı çeyrekler arasında ilk kez böylesine önemli bir düşüş görüldü.

PlayStation, Haziran ayındaki aktif kullanıcı sayısında düşüş gördü

PlayStation Network, PSN

Sony ayrıca Haziran ayında aylık aktif kullanıcı sayısında önceki yıla göre 10 milyonluk bir azalma bildirdi. Şirket, çeyreğin son ayında PlayStation Network’te oyun oynayan veya hizmet kullanan tahmini toplam tekil hesap sayısının 104 milyon olduğunu öne sürüyor.

Sonuçların yayınlanmasının ardından açıklama yapan Sony’nin mali işler müdürü Hiroki Totoki, düşüşü geçtiğimiz yılki evde kalma kısıtlamalarına ve oyun etkinliğindeki artışa bağladı. Totoki, “Geçen yıl evde kalma sürecindeki talebin geriye dönüp bakıldığında çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle geçen yıl o döneme kıyasla elbette eğilim düştü. Ama 2019 mali yılına kıyasla bir artış var.” dedi.

Aktif kullanıcı sayısındaki düşüşe rağmen Sony, Perşembe günü bu mali yılda 14.8 milyon PS5 konsolu satma hedefini yineledi. Şirket geçtiğimiz günlerde PS5’in dünya çapında 10 milyon satış rakamına ulaştığını ve en hızlı satan konsolu olduğunu duyurmuştu. Yeni nesil konsol, piyasaya sürüldükten yaklaşık sekiz ay sonra, 18 Temmuz’da önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

PS Plus abonelerindeki düşüş, PS5 krizi nedeniyle yaşanan stok sorununun Xbox Series X/S satışlarına yaptığı olumlu etki de olabilir. Microsoft, Xbox konsolları için satış verilerini paylaşmadı ancak analist Daniel Ahmad’ın tahminine göre satışlar toplamda 6.5 milyona ulaştı. Yeni nesil Xbox konsolları, Game Pass hizmetinin de etkisiyle oyuncular için cazip bir seçenek olarak görülüyor.

PlayStation Plus hizmeti hakkında detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz. Bu arada PS Plus Ağustos ayı ücretsiz oyunlarına buradan göz atabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.