PS6 ve bir sonraki Xbox konsolu beklenenden daha yüksek fiyatlarla gelebilir

PS6 ve gelecek nesil Xbox konsolunun beklenenden daha yüksek fiyat etiketleriyle geleceği öne sürülüyor. Görünüşe göre donanım cephesinde de işler iyiye gitmeyecek.

Bu spekülasyon, Sony’nin geçtiğimiz hafta hissedarlara yonga boyutundan (die size) dolayı PS5’in fiyatını düşürmenin “çok zor” olduğunu söylemesinin ardından ortaya çıktı.

Çoğunlukla bilgisayara yönelik verdiği bilgilerle tanınan Kepler_L2‘ye göre, kalıp küçültmelerle ücretsiz maliyet tasarrufu günleri sona erdi.

“Transistör başına maliyet FinFET’ler döneminde sabit kaldı ve GAAFET’ler/CFET’ler ile artacak. Kalıp küçültmelerle ücretsiz maliyet tasarrufu günleri sona erdi ve işler daha da kötüleşecek. Gelecekteki konsollar ya giderek daha küçük performans kazanımlarına sahip olacak ya da önemli ölçüde daha yüksek fiyatlara sahip olacak.”

Bu, PS6 ve yeni Xbox’ın ya daha pahalı olacağı ya da nispeten daha küçük bir performans artışıyla karşımıza çıkacağı anlamına geliyor. Aslına bakılırsa ilk seçenek daha olası görünüyor.

Xbox Developer Direct

PS6 ve gelecek nesil Xbox performanstan mı kısacak?

Xbox başkanı Sarah Bond, gelecek nesil Xbox’ın bir donanım neslinde şimdiye kadar görülen en büyük teknik sıçrama olacağını söyledi. Anlaşılan, performanstan kesinti olmayacak.

PS5’in dijital versiyonu, PS4’ün lansman fiyatıyla aynı rakama (400 dolar) piyasaya sürülmüştü. Diskli sürüm ise 100 dolar daha pahalıydı. Ancak konsola geçtiğimiz yıl 50 dolar/euro zam yapıldı.

PS6 ve bir sonraki Xbox konsolunun 2027-2028 dolaylarında gelmesi bekleniyor. O zamana kadarki enflasyon artışı ve yükselen maliyetler fiyatlara can sıkıcı oranda yansıyabilir.

Gelecek nesil donanımların fiyatlarına dair bir tahmin yapılmadı ancak oyunlarda olduğu gibi konsol fiyatlarında da sıçrama zamanı gelmiş gibi görünüyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.