‘PS5 Pro Enhanced’ etiketi, oyunlarda sabit 60 fps ve ray tracing gerektirecek

Sony, PlayStation 5 Pro’ya özel geliştirmeler içeren oyunlar için ‘PS5 Pro Enhanced’ etiketini kullanacak. Aynı adım, PS4 Pro döneminde de atılmıştı.

Insider Gaming‘in raporuna göre etiket şu anda şirket içinde ‘Trinity Enhanced’ olarak adlandırılıyor. Ancak konsolun adı netleşene kadar daha iyi anlaşılması için PS5 Pro Enhanced diyeceğiz.

‘Enhanced’ (Geliştirilmiş) etiketi ilk kez PS4 Pro‘nun gelişinin ardından PlayStation ekosistemine girdi. Etiketin yer aldığı oyunlar, konsolda daha iyi kare hızları ve çözünürlükler sunuyordu.

Spider-Man, PS5

PS5 Pro Enhanced etiketi hangi özellikleri gerektirecek?

PlayStation, oyunların PS5 Pro’da aşağıdaki özellikleri birleştiren, yükseltilmiş donanıma özel bir grafik modu sunmasını istiyor:

  • PSSR ile 4K’ya yükseltilmiş çözünürlük
  • Sabit 60 fps
  • Ray tracing (Işın izleme) efektleri ekleme veya artırma

Konsol devi ayrıca aşağıdaki geliştirmelerden herhangi birini sunmaları durumunda da oyunlara ‘PS5 Pro Enhanced’ etiketi verilebileceğini belirtiyor:

  • Standart konsolda sabit çözünürlükte çalışan oyunlar için artırılmış hedef çözünürlük
  • Standart konsolda değişken çözünürlükte çalışan oyunlar için artırılmış maksimum hedef çözünürlük
  • Standart konsolda sabit kare hızını hedefleyen oyunlar için artırılmış hedef kare hızı
  • PS5 Pro Ray tracing efektlerinin dahil edilmesi
PS5, PlayStation 5

Daha önceki raporlar, PS5 Pro’nun standart konsola göre %28 daha hızlı RAM, %45 daha hızlı GPU ve %10 daha hızlı CPU içereceğini öne sürüyordu.

PlayStation, tüm bunların donanımı %45 daha hızlı hale getirdiğini ve standart modelin iki katı işleme (render) hızı sağlayabileceğini söylüyor. Sızdırılan özelliklere buradan ulaşabilirsiniz.

Digital Foundry, Sony’nin CPU tarafında yaptığı artışın yetersiz olduğunu ve bu nedenle sınırları zorlaması beklenen GTA 6’nın yükseltilmiş konsolda 60 fps oynanamayacağını ortaya koydu.

PS5 Pro’nun ‘Geliştirilmiş Mod’ gereksinimleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.