PS5 Pro, PSSR ile 1080p oyunları 4K’ya yükseltecek

Sony’nin PS5 Pro için geliştirdiği DLSS benzeri PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR) teknolojisi hakkında daha fazla detay ortaya çıkmaya başladı.

PSSR, yeni donanımda 1080p oyunları 4K’ya yükseltme özelliğine sahip olacak. Ayrıca yamalar aracılığıyla mevcut PS5 oyunlarına geriye dönük olarak uyumlu olarak uygulanabilecek.

Digital Foundry’nin raporuna göre PSSR, Nvidia DLSS ile benzer sonuçlar ve çözünürlük çarpanları sunmayı hedefliyor. Geliştirici belgeleri, 1080p’de oluşturulan bir oyunun etkili bir şekilde 4K görüntüye yükseltileceğini ortaya koyuyor.

PS5 Pro

Sony, PSSR’nin 250MB bellek alanına sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca görüntü yükseltme özelliğinin sadece güncelleme yoluyla herhangi bir PlayStation oyununda desteklenebileceğini bildiriliyor.

Digital Foundry editörü Richard Leadbetter’a göre PSSR, görüntü kalitesi sorunları yaşayan mevcut PS5 oyunlarının yükseltilmesinde için çok önemli bir gelişme olabilir:

“Geliştiricilerin oyuna geri dönmesi halinde tüm oyunlar eski SDK’larda olsa bile PSSR’den faydalanabilecek gibi görünüyor. Görünüşe göre geliştiriciler bu oyunlara geri dönebilir ve SDK’yı güncellemeye gerek kalmadan PSSR desteği için yama yapabilirler.

Bu potansiyel olarak harika, çünkü en son SDK’ya ve tüm PS5 Pro özelliklerine tam yükseltme alma olasılığı düşük olan birçok oyun için, eğer geliştirici geri döner ve bu özelliği eklerse en azından PSSR yükseltmesini orada alabileceğiniz anlamına geliyor.

Bence bu mükemmel çünkü gerçeklerle yüzleşelim, çözünürlüğün çok düşük olduğu ve yükseltmenin bunu telafi edecek kadar iyi olmadığı pek çok oyun oldu.

Insider Gaming, Sony’nin PSSR ile 8K 60fps ve 4K 120fps oyun performansı hedeflediğini bildiriyordu. Ancak bu hedef PS5 Pro için pek de gerçekçi görünmüyor.

Konsol devi muhtemelen gelecek nesli de düşünerek özelliği olabilecek en ileri noktaya taşımak istiyor gibi görünüyor. Şu anki hedef 4K 60fps ve 8K 30fps olabilir.

PS5, PlayStation 5

PS5 Pro, 16 GB RAM ile gelecek

Geliştirici belgelerine göre PS5 Pro, standart model gibi 16 GB GDDR6 belleği koruyacak (daha fazla bant genişliği ile), ancak Sony, oyun yapımcıları için 1.2 GB sistem RAM’ini geri çekecek.

Daha yüksek kare hızları, önemli ölçüde geliştirilmiş görüntü kalitesi ve iyileştirilmiş ışın izleme (ray tracing) özellikleri; PS5 Pro’yu standart modelden ayıran şeyler olacak. Geçmişteki PS4 Pro’dan daha iyi bir yükseltme olacağı söylenebilir.

Ayrıca PS5 Pro, geçtiğimiz günlerde sızdırılan özelliklere göre çok daha güçlü bir GPU ve işlemci tarafında küçük bir dokunuşla gelecek. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.