PlayStation 5 üretimi, tedarik sorunları nedeniyle tekrar düşüş gösterdi

Sony’nin yıl sonundan önce üretebileceği PlayStation 5 sayısıyla ilgili tahminlerini düşürdüğü bildiriliyor. Bloomberg‘in raporuna göre şirket, devam eden pandemi koşulları nedeniyle hâlâ PS5 için bileşen tedarik etmekte sıkıntı yaşıyor.

Sony, mevcut mali yılda 16 milyon adet PS5 konsolu üretmeyi bekliyordu. Ancak bileşen kıtlığı, lojistik kısıtlamalar ve üretimle ilgili sorunlar nedeniyle bu rakamın artık 15 milyona çekildiği belirtiliyor. Öte yandan şirketin Mart 2022’nin sonuna kadar 14.8 milyondan fazla konsol satma hedefine ulaşması pek olası görünmüyor.

Konsol devinden konuyla ilgili açıklama gelmese de, bu bilgilendirmenin Sony’nin Finans Direktörü Hiroki Totoki’nin Ekim ayının sonunda yaptığı bir konferans görüşmesinde şirketin yatırımcılarına yapıldığı bildiriliyor.

PlayStation 5, satış hızında PS4’ün gerisinde kalmaya başladı

PS5, PS4

Sony, hedefini PS4’e göre belirlemişti ve önceki nesil konsol, ikinci yılında 14.8 milyon adet satmayı başarmıştı. Maalesef PS5 için işler aynı şekilde iyi gitmiyor. Yeni nesil konsol, Temmuz ayında 10 milyon satışa ulaşan en hızlı Sony konsolu olmasına rağmen, tedarik sorunları nedeniyle PS4 konsolunun belirlediği çıtanın altında kalmaya başladı.

Totoki, pandeminin yeniden etkisini göstermesi durumunda PS5 için bileşen sıkıntısının yaşanacağını açıklamıştı. Konsol parçalarının çoğu, aşılamanın tutarsız olduğu gelişmekte olan ülkelerde üretiliyor ve bundan kaynaklanan iş gücü kısıtlamaları, üretimde düşüşe neden oluyor. Üreticiler ve montajcılar arasındaki yoğun iletişime rağmen, parçalar zamanında gelmiyor.

Teknoloji sektörünün önde gelen şirketleri, çip krizinin 2023’e kadar konsol üretimini etkileyebileceğini tahmin ediyor. Yani Sony’nin Nisan 2022 ile Mart 2023 arasında PS5 ile kendi satış rekorunu kırması pek olası değil. Şirket, Tayvanlı yarı iletken üreticisi TSMC ile yonga fabrikası kurarak sorunun önüne geçmeye çalışacak.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.