Activision Blizzard, ABD’nin en değerli oyun şirketi ünvanını kaybetti

Activision Blizzard, hisselerinin değerinde önemli bir düşüş gördü ve artık ABD’deki en değerli oyun şirketi değil. Roblox Corporation‘ın değerindeki son artış, onu doğrudan listenin zirvesine taşıdı. Activision’ın hisse değerlerindeki sürekli düşüşler, ikinci sıraya yerleşmesine neden oldu. EA ise üçüncü sıradaki yerini korudu.

Roblox Corporation, yalnızca diğer geliştiricilerin oyunlarını yapabilecekleri Roblox platformunu işletse de, oyun şirketi olarak kabul ediliyor. Şirket, Mart 2021’de halka açıldı ancak ABD’de EA ve Activision’ın ardından en değerli üçüncü oyun şirketi olarak iyi bir başlangıç yaptı. Hafra başında yayınlanan gelir raporu, hisse değerlerinin %40 arttığını ve piyasa değerinin 62 milyar dolara yükseldiğini ortaya koydu.

Activision yaptığı hataların bedelini ödüyor

Diablo 4, Diablo IV

Activision Blizzard’ın hisse değerleri, Diablo 4 ve Overwatch 2‘nin ertelenmesinin ardından düştü ve piyasa değeri 52 milyar dolara indi. Şirketin cinsel taciz ve ayrımcılık soruşturmalarına dahil olması, Haziran ayından bu yana istikrarlı bir düşüş yaşamasına neden oldu.

Sıkıntılar sadece bu kadarla kalmadı. Yıllardır süren soruşturmalardan sonra, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Activision’ın İcra Kurulu Başkanı Bobby Kotick de dahil olmak üzere şirket yöneticileri için mahkeme celbi çıkarmayı uygun gördü. Oyun devi SEC soruşturmasıyla ilgili kanıtları yok etmekle suçlandı.

Activision, son dönemde 20 çalışanı işten çıkarması ve toksik çalışma kültürü iddialarına yanıt olarak eleştirileri saptırmak için kamuoyu hareketi başlattı. Ayrıca Blizzard, eski çalışanı Jesse McCree’yi taciz davasının ardından görevi kötüye kullanma sebebiyle kovarak, Overwatch’ta aynı ismi taşıyan kahramanın adını Cole Cassidy olarak değiştirdi.

Son olarak Activision, Call of Duty: Vanguard’ın Zombies haritalarından birinde yerlere saçılmış olduğu keşfedilen Kur’an-ı Kerim sayfaları nedeniyle büyük tepki aldı. Müslüman topluluk, bu saygısız hareketin ardından şirketi boykot kararı aldı. Detaylara buradan erişebilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.