Sony, PS5 satış tahminini revize etmesi ve kâr marjının düşmesi nedeniyle 10 milyar dolar değer kaybetti

Sony Group geçtiğimiz hafta paylaştığı gelir raporunda PS5 satış tahminlerini düşürürken PlayStation bölümünün işletme kârının düştüğünü bildirmişti.

Rekor gelirlere rağmen Sony’nin oyun işinde düşük kâr marjları yaşanıyor. Bu da yatırımcıların ve analistlerin endişelerini dile getirmesine ve şirketin değer kaybetmesine neden oldu.

Konsol devi, Nisan 2024’te sona erecek olan mevcut mali yıl için 25 milyon gibi iddialı bir satış hedefi belirlemişti. Ancak son çeyrekte toplamı 16.4 milyona çıkarabildi.

Şirket artık satışların beklentilerin altında kalmasıyla birlikte belirlenen ilk hedefin 4 milyon adet (21 milyon) gerisinde kalmayı bekliyor.

PS5 Pro

Sony hisseleri büyük değer kaybetti

Sony hisseleri, revize edilen PS5 donanım satış tahmini ve oyun işindeki faaliyet marjının %6’ya düşmesi nedeniyle %8.4’e kadar düştü ve %6.5 oranında kapanış yaptı.

CNBC‘nin raporu (FactSet verilerine dayanarak), şirketin hisse fiyatında yaşanan bu büyük düşüşün yaklaşık 10 milyar dolarlık değer kaybına yol açtığını ortaya koydu.

Yayına konuşan Jefferies hisse analisti Atul Goyal, PS5 satışlarına yönelik yeni tahminin düşük işletme marjı kadar hayal kırıklığı yaratmadığını söyledi.

Analist, oyun bölümündeki işletme marjlarının dört yıl boyunca %12-13 olduğunu ve mevcut %6’lık marjın son derece hayal kırıklığı yaratan ve neredeyse on yılın en düşük seviyeleri olduğuna dikkat çekti.

Goyal, “Dijital satışlardan, eklenti içeriklerinden ve dijital indirmelerden elde ettikleri gelirler tüm zamanların en yüksek seviyesinde ama yine de marjları son on yılın en düşük seviyesinde. Bu kesinlikle kabul edilemez.” dedi.

Spider-Man 2, Miles

Öte yandan bir diğer analist Serkan Toto, Marvel’s Spider-Man 2 gibi oyunların çok yüksek maliyetli olduğunu, bunun da güçlü satışlara rağmen oyun marjlarında önemli bir etki yarattığını belirtti.

Sony başkanı ve CFO’su Hiroki Totoki, gelir toplantısında PlayStation’ın kâr marjlarını artırması gerektiğini söyleyerek durumu kabul etmişti. Umuyoruz ki bu hikayede yanan oyuncular olmaz…

Son olarak PS5 satışları, toplamda 54.7 milyona ulaştı. Ancak PlayStation, Nisan 2025’e kadar büyük oyun çıkarmayacak. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.