PSN kupa verilerine göre Returnal oyuncularının çoğu oyunu bitirmedi

PS5’e özel Returnal, Sony’nin en popüler oyunları arasında yer almasa da, kendi çapında başarılı bir başlangıç yaptı. Ancak PSN verileri, oyuncuların çoğunlukla roguelike macera deneyimini tamamlamadığını gösteriyor.

Returnal oyuncularının büyük çoğunluğunun hikayenin sonunu görmediği ortaya çıktı. PSN kupa verilerine göre, oyuncuların sadece %30.3‘ü birinci bölümü, yaklaşık %23’ü ikinci bölümü ve yaklaşık %10’u üçüncü bölümü bitirdi. Bazı oyuncuların kupa verilerini senkronize etmediğini varsaysak bile, bu büyük bir fark yaratmayacaktır.

Returnal’ın bitirme oranının düşük olması sürpriz değil

Returnal

Bu istatistikler aslında çok da şaşırtıcı değil. Tek oyunculu oyunlar, genelde yüksek tamamlama oranlarına sahip olma eğilimindeyken, Returnal’ın zorluğu ve kaydetme seçeneğinin olmaması pek çok insanı yarım bırakmaya sevkediyor. Yani oyunun roguelike doğası, oyuncuların bir noktada bırakmasına neden oluyor.

Housemarque, Returnal 2.0 güncellemesiyle sunduğu “Suspend Cycle” özelliğiyle oyunculara tek kullanımlık kayıt noktası oluşturma imkanı tanımıştı. Yine de bu, sıradan bir kaydetme seçeneği değil ve uzun oyun oturumlara dayanamayanları zorlamaya devam ediyor. Öte yandan geliştirici, oyuna daha fazla kayıt seçeneği getirmeyi planlıyor.

Returnal, oyun istatistiklerini takip eden web sitesi HowLongtoBeat tarafından da 2021’in en çok yarım bırakılan oyunları arasında gösterildi. Resident Evil Village ise yılın en çok bitirilen oyunları listesinin zirvesinde yer aldı. Housemarque, kayıt konusunda tatmin edici bir seçenek sunarsa daha fazla oyuncuyu geri kazanabilir.

Returnal’ın PSN kupa verilerine buradan ulaşabilirsiniz. Bazı kupalar, belirli bölümleri bitirmeyi gerektiriyor ve bu sayede kupa verileri alınan oyuncuların verileri ortaya çıkıyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.