Remedy, Control serisinin tüm haklarını satın aldı: Control 2 ve Condor iyi yol katetti

Remedy Entertainment, Control serisinin tüm haklarını 505 Games’ten satın aldı. Stüdyo artık IP üzerinde tam söz sahibi olacak.

Finlandiyalı geliştirici, değeri 17 milyon euro’yu bulan anlaşmayla Control, Control 2, Condor kod adlı çok oyunculu yan oyun ve serinin gelecekteki oyunlarının tüm hakları devraldı.

Control, Jesse Faden

Remedy, Control’ü yayınlamak için 2017 yılında 505 Games ile ortaklık kurmuştu. İki yıl sonra oyun piyasaya sürüldü ve başarılı bir ticari performans gösterdi.

Remedy’nin son mali raporuna göre oyun şimdiye kadar 4 milyondan fazla kopya sattı ve şirketler için yaklaşık 100 milyon euro tutarında paylaşılabilir net gelir elde etti.

Control, Remedy

Control, uzun vadeli bir stratejinin parçası olacak

Control, Alan Wake serisinin de dahil olduğu Remedy Connected Universe’ün bir parçası olarak stüdyo için uzun vadeli bir seriye dönüşecek.

Remedy CEO’su Tero Virtala, IP’nin 505 Games’ten satın alınmasının ardından vizyonunu yatırımcılara yönelik bir makalede şöyle açıkladı:

“Remedy’nin işimiz ve yarattığımız IP’ler üzerinde daha fazla sahiplik sağlama yönündeki uzun vadeli stratejisinin bir parçası olarak, Control’ün ve geliştirilmekte olan Condor ve Control 2’nin tüm haklarını geri aldık.

Control’un tam mülkiyetine sahip olmak bize ileriye yönelik en iyi yola karar verme özgürlüğünü veriyor. Control’ün birçok ortak tarafından cazip bir seri olarak değerlendirildiğini bilerek seçeneklerimizi dikkatle değerlendireceğiz.”

Condor, Remedy Entertainment

Condor ve Control 2 iyi bir yol katetti

Virtala, Condor ve Control 2’nin son aylarda iyi bir ilerleme kaydettiğini ekledi. Projelerin bir sonraki geliştirme aşamalarına 2024 yılının ilk yarısında ulaşması bekleniyor.

Yönetici ayrıca 505 Games ile yollarını dostane bir şekilde ayırdıklarını belirterek, yayıncıya yıllar süren ortaklıkları ve Control’ün büyümesine yardımcı oldukları için teşekkür etti.

Bu arada Alan Wake 2, bu ay itibarıyla 1.3 milyon kopya satarak Remedy’nin en hızlı satan oyunu oldu. Devam oyunu, Condor, Control 2 and Max Payne 1&2 remake gibi gelecekteki projelere destek sağlıyor.

Şimdilik söz konusu oyunların çıkış tarihleri belirsiz ancak geliştiriciler, projelerden düzenli olarak güncellemeler sağlıyor. Görünüşe göre birden fazla oyun üzerinde çalışmaları nedeniyle tanıtımlar biraz zaman alacak.

Remedy, yeni oyunların geliştirme aşamalarına dair daha fazlasını açıkladığında sizlerle paylaşacağız. Takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.