Sega, Relic Entertainment’ı satıyor: Avrupa’da 240 kişi işten çıkarılacak

Oyun sektöründe işten çıkarma furyasına Sega da katıldı. Japon oyun devi 240 kişiyi işten çıkaracağını ve Relic Entertainment’ı satacağını duyurdu.

Vancouver, Kanada merkezli Relic Entertainment, Company of Heroes, Age of Empires ve Homeworld serileri dahil olmak üzere gerçek zamanlı strateji oyunlarında uzman bir ekibe sahip.

Sega, Relic’i İngiliz yatırım şirketi Emona Capital LLP’nin yeni kuracağı bir holding şirketine sattığını ancak stüdyoyu devralanların talebi nedeniyle daha fazla ayrıntı açıklayamadığını belirtti.

Total War Pharaoh, Creative Assembly

Öte yandan 240 kişilik işten çıkarma çoğunlukla Creative Assembly ve Sega Europe’ta yapılacak. Ayrıca Sega Hardlight’ta daha küçük çaplı bir kesinti yapılacak. Üç stüdyo da İngiltere merkezli.

Yayıncı, Avrupa stüdyolarının orta vadeli kadrosunu gözden geçirdikten sonra, geliştirilmekte olan bazı yapımların bütçesini düşürmeye karar verdiğini de ekledi. Sonuç olarak satış maliyeti olarak 5.6 milyar yen (31 milyon $) zarar kaydedilmesi bekleniyor.

Hyenas, Sega

GamesIndustry.biz‘e konuşan Sega Avrupa başkanı Jurgen Post, Relic Entertainment ile yakın ilişkilerini sürdüreceğini ve işten çıkarma kararının titizlikle alındığını belirterek etkilenen insanlardan özür diledi.

Post, bu hamlelerin değişen ekonomik ortama ve ürünleri geliştirip pazara sunarken karşılaştıkları zorluklara yanıt vermeleri gerektiği için yapıldığını ve işleri yoluna koymak için iyi oldukları taraflara odaklanacaklarını ekledi.

Sega Avrupa, geçen yıl Relic’te 121 çalışanı işten çıkarmıştı. Ardından Eylül ayında, Creative Assembly tarafından geliştirilen Hyenas da dahil olmak üzere Avrupa stüdyolarındaki bazı projeleri iptal etmiş ve 250 kişiyi daha işten çıkarmıştı.

Bu arada İsveçli Embracer Group’ta da sular durulmuyor. Şirket, Borderlands geliştiricisi Gearbox Entertainment’ı Take-Two Interactive’e sattığını duyurdu.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.