Take-Two, Gearbox Entertainment’ı satın alıyor: Yeni Borderlands oyunu yolda

Embracer Group, uzun zamandır süregelen söylentilerin ardından Borderlands geliştiricisi Gearbox Entertainment’ı Take-Two Interactive’e sattığını duyurdu.

Rockstar ve 2K’nın ana şirketi Take-Two Interactive, Gearbox’ı 460 milyon dolara satın aldı. Embracer geçtiğimiz haftalarda Saber Interactive’i Beacon Interactive bünyesindeki bir grup özel yatırımcıya satmıştı.

Embracer, basın bülteninde Gearbox Software, Gearbox Montreal ve Gearbox Studio Quebec’in yanı sıra Borderlands, Tiny Tina’s Wonderlands, Homeworld, Risk of Rain, Brothers in Arms ve Duke Nukem serilerini elden çıkaracağını paylaştı.

İsveçli oyun şirketi, Gearbox Publishing San Francisco’nun hakları ile Remnant, Hyper Light Breaker ve diğer duyurulmamış oyunların ve Cryptic Studios, Lost Boys Interactive ve Captured Dimensions’ın yayın haklarını elinde tutacak.

Elde tutulan varlıkların tamamı Embracer Group’un diğer şirketlerine entegre edilecek. Take-Two ile yapılan anlaşmanın Haziran sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Borderlands, Psycho, maske

Yeni Borderlands oyunu ve yeni bir IP geliştiriliyor

Gearbox, Take-Two Interactive’in 2K bölümüne katılacak. Şirket, CEO’su ve kurucusu olan Randy Pitchford tarafından yönetilmeye devam edecek.

Şu anda Gearbox, hem yeni bir Borderlands oyunu hem de Homeworld 3 üzerinde çalışıyor. Yayınlanan bir diğer basın bültenine göre ellerinde en az bir tane “heyecan verici yeni bir IP” var.

Anlaşmada belirlenen 460 milyon dolarlık satın alma bedelinin tamamı Embracer Group’a nakit yerine Take-Two hisseleri olarak ödenecek.

Embracer, Gearbox’ı ilk olarak yarısı nakit, yarısı hisse karşılığı olmak üzere 363 milyon dolara satın almıştı. Gearbox’ın altı yıl içinde belirli hedeflere ulaşması durumunda ödenecek 1.015 milyar dolarlık ek bir bedel (kısmen hisse olarak) ödenecekti.

2K Games

Gearbox ve Take-Two’nun uzun süredir devam eden bir ilişkisi var. 2K, Borderlands serisinin yayıncısı olarak hizmet veriyor. İkili aynı zamanda yakında çıkacak olan Borderlands filmi ve Gearbox’ın 2016 yapımı Battleborn oyunu için de ortaklık kurdu.

Embracer Group, hızlı bir büyüme sürecinin ardından mali sorunlar nedeniyle geçen yıl köklü bir yeniden yapılanma sürecine girdi. Bu süreçte Saints Row geliştiricisi Volition kapatıldı ve Saber Interactive satıldı.

Ayrıca 1400’ün üzerinde çalışanın görevine son verildi ve yeni Deus Ex oyunu dahil olmak üzere onlarca proje iptal edildi. Şirkette yaprak dökümü sancılı bir şekilde devam ediyor…

Gearbox’ın yeni Borderlands oyunu hakkında daha fazlası açığa çıkarsa sizlerle paylaşacağız. Gelecek haber ve duyurular için takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.