Sony, 500 milyon ev konsolu satan ilk şirket oldu

Sony, oyun sektöründe önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Eğlence devi, 500 milyon ev konsolu satmayı başaran ilk şirket oldu.

PS5’in satış rakamları geçtiğimiz günlerde paylaşılan mali raporla güncellendi. Sony’nin en yeni konsolu, yaşam döngüsünün aynı döneminde PS4 satışlarını geçti.

PS5 dünya çapında 38 milyondan fazla sattı. Satışların yükselişe geçmesiyle birlikte PlaySation ev konsolu satışlarında lider konuma geldi.

Super Mario, Nintendo

Sony toplamda Nintendo’nun gerisinde

Tüm satışlar göz önüne alındığında Nintendo, Switch ve DS konsollarının başarısı sayesinde hala lider durumda.

Nintendo bugüne kadar 800 milyondan fazla cihaz sattı. Şirket sadece DS ve Wii neslinde 500 milyonu geçti. Bu cihazların el konsolu olduklarını hatırlatalım.

Yine de Nintendo’nun ilk konsolunu PlayStation’dan 10 yılı aşkın bir süre önce piyasaya sürdüğü göz önüne alındığında elde edilen başarı oldukça etkileyici.

PS5, Xbox Series X, kontrol cihazlari

Elbette Sony ev konsolu alanında büyük ölçüde Microsoft ile rekabet ediyor. Ancak ilk Xbox konsolu PS1’den yedi yıl sonra piyasaya sürüldü ve her nesilde rakibinin gerisinde kaldı.

Pandemi dönemindeki tedarik sorunlarının aşılmasının ardından PS5 satışları yükselişe geçti. Zor görünse de en çok satan PlayStation konsolu olma yolunda ilerleyecektir.

PS5 satışlarının artmasıyla birlikte PS Plus abonelerinin sayısı da arttı. Hizmetin güncel üye sayısı 47.4 milyon olarak açıklandı. Ayrıca PS4’ten PS5’e yükseltmelerin arttığına da dikkat çekildi.

Sony önümüzdeki yıllarda rekorunu geliştirmeye devam edecektir. PS5 iki yıldan fazla zaman kaybetse de daha yüksek satış hızıyla normalini yakalayabilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.