Sony, bağımsız stüdyolarla kurduğu ortaklıklara önem veriyor

Sony, son birkaç ay PlayStation platformuna özel oyunlar oluşturmak için yeni ortaklıklar kurdu. Konsol devi, Mart ayında Assassin’s Creed serisindeki çalışmalarıyla tanınan Jade Raymond liderliğindeki Haven Studios ile bir ortaklık duyurdu. Ardından Nisan ayında eski Destiny geliştiricileri tarafından yönetilen Firewalk Studios ile bir AAA çok oyunculu oyun için anlaşma yaptı.

Sony, son olarak geçtiğimiz hafta Call of Duty serisindeki başarılı çalışmalarıyla öne çıkan Dave Anthony ve Jason Blundell tarafından yönetilen Deviation Games ile bir ortaklık duyurdu. PlayStation başkanı Helmen Hulst, Games Industry’ye verdiği demeçte, “Yaratıcılığı açığa çıkarmanın sınırları olmadan, yeni bir şeyler başlatmak için deneyimli yeteneklerin yeni ortaklarla bir araya gelmesinden keyif alıyorum. Yaratıcı insanların kariyerlerinin en iyi işini yapmaları için en iyi yolu bulma taraftarıyım.” diyerek yeni anlaşmaların önemine vurgu yaptı.

Sony, geliştiricilere finansal güvenceden daha fazlasını sunuyor

PlayStation, Sony

Deviation’dan Jason Blundell, Sony’nin yalnızca stüdyoya finansal güvence sunmakla kalmadığını, aynı zamanda geliştirme ekibine Naughty Dog ve Santa Monica Studio da dahil olmak üzere Sony’nin kendi birinci parti stüdyoları tarafından kullanılan olanaklara ve hizmetlere erişim sağladığını da açıkladı. Dave Anthony ise, “Sony ile olan ortaklık sayesinde kendimiz olabiliriz. Sadece bu da değil, insanları stüdyoya getirdiğimizde onlara bunun bizim kültürümüz olduğunu gösterebiliriz. Korkusuzca yaratabilir, yenilik yapabilir ve çığır açıcı olabiliriz.” diye ekledi.

Hulst, Sony’nin birlikte çalıştığı stüdyolardan herhangi birini satın almayı planlayıp planlamadığı sorulduğunda, şirketin bu takımları “bağımsız” olarak değerlendirdiğini ve bu şekilde bir yapı kurduğunu belirtti. Yani Sony, gelecekte daha fazla anlaşma yaparak geliştiricilere imkan ve kendini gerçekleştirme imkanı verebilir. PlayStation özel oyunları, konsol devi için önemli bir ayrıcalık ve oyuncuların tercihlerinde çok önemli bir etken. Açıklamalar bu yönde atılacak adımlar için umut verici.

Deviation Games, geçtiğimiz hafta gerçekleşen Summer Game Fest etkinliğinde tanıtılmıştı. Geliştirici, çığır açan yeni bir AAA oyun için PlayStation Studios ile ortaklık kurduğunu duyurmuştu. Oyun hakkındaki detaylar henüz perde arkasında.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.