Sony, daha önce Kojima ve FromSoftware ile çalışan bir geliştirme ekibine yatırım yapıyor

Sony son zamanlarda ana vatanı Japonya’yı ihmal edip köklerinden koparak Batı’ya yöneldiği gerekçesiyle eleştiriliyordu. PlayStation Studios patronu Herman Hulst, şirketin köklerini unutmadığına ve bazı yönlerden hala yerli olduğuna dair güvence verdi.

Geçtiğimiz yıl boyunca Sony’nin odağını Japonya’dan Batı’ya kaydırdığına dair birçok rapor ortaya çıktı ve son yıllarda şirket içinde yapılan değişiklikler, değişimin bir parçası olarak görüldü. Hulst’ın, görevi Shuhei Yoshida’dan devralması da bu yöndeki şüpheler arasındaydı. Ayrıca Japan Studio’nun yeniden yapılandırılması, konsol devinin Japon kimliğini sonlandırmaya doğru gittiği şeklinde yorumlandı. Ancak Sony, bu varsayımları bitirmek istiyor.

Sony, Tokyo merkezli bir stüdyoya yatırım yapıyor

Astro's Playroom, Team Asobi

Game Informer’a konuşan Hulst, Team Asobi ve Polyphony Digital’e olan güvenini dile getirdi. Ayrıca Sony’nin daha önce Kojima Productions ve FromSoftware gibi şirketlerle çalışan Tokyo merkezli bir geliştirme ekibine yatırım yaptığını da açıkladı.

Hulst röportajında, “Bazı yönlerden hala bir Japon şirketi olduğumuzu söyleyeceğim. Bu bizim mirasımız. Hala kim olduğumuzun bir parçası. Japon oyunlarımızı seviyoruz. Nicolas Doucet yönetiminde Team Asobi‘yi kuruyoruz, yani aslında o takıma yatırım yapıyoruz. İnsanlar bazen iki lokasyona yayılmış bir ekip olan Polyphony Digital‘e sahip olduğumuzu unutuyorlar. Tokyo’daki harici geliştirme grubumuza da yatırım yapıyoruz ve bu, From Software ve Kojima Productions gibi şirketlerle çalışmış bir ekip. Bu yüzden Japon gelişimine çok yatırım yapıyoruz ve Japon gelişimi sevdiğimiz bir şey. Bence bu, PlayStation kimliğinin o kadar temel bir parçası ki, bizi Japonya ve hatta Asya tarafından hiç çekinirken göremiyorum.” dedi.

Team Asobi, ay başında şimdiye kadarki en iddialı oyunu üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Öte yandan Polyphony Digital, Gran Turismo 7 üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Tokyo merkezli ekip hakkındaki detaylar henüz bilinmiyor. Sony son dönemde stüdyolara yaptığı yatırımları artırdı ve bu hamle, yerli bir şirket olduğunu ortaya koyan adımlar attığını da gösteriyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.