Sony, oyun stüdyosu satın almak yerine yeni ortaklıklara odaklanıyor

PlayStation Studios başkanı Hermen Hulst, stüdyo satın alma çılgınlığına devam etmek yerine yeni oyunlar için çarpıcı ortaklıkları tercih ettiğini söyledi. Sony, son dönemde birçok yeni ve bağımsız stüdyo ile PlayStation’a özel oyunlar yapmak için anlaşma sağladı.

Eurogamer’a konuşan Hulst, PlayStation Studios’un büyüdüğünü, stüdyonun türü ve boyutu ne olursa olsun ekibin her zaman yeni ve inanılmaz deneyimler arayışında olduğunu belirtti. Sony’nin öncelikli odak noktası, yetenek arayışına girmek ve geliştiricilere kendi birinci parti stüdyolarındaki aynı hizmetleri ve olanakları sunarak, kısıtlamalar olmadan oyun geliştirmelerini sağlamak.

Sony birden fazla stüdyo ile yepyeni deneyimler sunmayı tercih ediyor

Sony, son birkaç ay boyunca Assassin’s Creed serisindeki çalışmalarıyla tanınan Jade Raymond liderliğindeki Haven Studios, eski Destiny geliştiricileri tarafından yönetilen Firewalk Studios ve Call of Duty serisindeki başarılı işleriyle öne çıkan Dave Anthony ve Jason Blundell tarafından yönetilen Deviation Games ile bir ortaklık duyurdu. Şimdilik stüdyoların geliştirdiği oyunlar perde arkasında, ancak PlayStation için heyecan verici AAA oyunlar üzerinde çalıştıklarını biliyoruz.

Hulst, yeni deneyimlere odaklanmanın önemine değinerek, “Yeni markalar ortaya çıkarmak harika. Kitlemize ve PlayStation topluluğuna her zaman yepyeni deneyimler sunmak istiyoruz. Ayrıca Jason, Dave ve onların ekibi (Deviation) gibi bir grubun bizimle çalışacaklarını bilmek PlayStation Studios başkanı olarak benim için bir onurdur.” dedi.

Sony, kaynaklarını tek seferde stüdyo satın almaya harcamak yerine oyunlar için geçici anlaşmalar yapmayı daha kârlı buluyor olabilir. Böylece şirket, tek seferde birden fazla stüyoya oyun yaptırarak portföyünü zenginleştiriyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.