Sony, PC platformunda daha agresif bir strateji izleyecek

Sony, birinci parti oyunlarını PC’ye çıkarmaya giderek daha istekli hale geliyor ve bu yaklaşımında herhangi bir yavaşlama emaresi görünmüyor.

Başkan Hiroki Totoki’ye göre Sony, PC pazarında daha da genişlemek için mükemmel bir potansiyel görüyor. Oyun bölümünün kâr marjlarını iyileştirme konusunda agresif olmasını istiyor.

Sony’nin son gelir toplantısında konuşan Totoki, birinci parti oyunları “çoklu platform” (PlayStation ve PC) olarak yayınlamanın ileriye giden yol olacağını hissettiğini açıkça belirtti:

“Geçmişte konsolları popüler hale getirmek istiyorduk ve birinci parti oyunun asıl amacı konsolu popüler kılmaktı. Bu doğrudur, ancak bunun bir sinerjisi vardır. Dolayısıyla, yalnızca bizim konsolumuzda değil aynı zamanda bilgisayarlar gibi diğer platformlarda da güçlü birinci parti içeriğiniz varsa, birinci parti bir [oyun] çoklu platform geliştirilebilir. Bu, işletme kârının artmasına yardımcı olabilir ve proaktif olarak üzerinde çalışmak istediğimiz bir diğer konu. Şahsen marjın iyileştirilmesi için fırsatların bulunduğunu düşünüyorum, bu nedenle kazanç performansımızı iyileştirme konusunda agresif davranmak istiyorum.”

God of War Ragnarok, Sony, PlayStation

Sony, PC’de birinci parti oyunlarının sayısını artırma sürecinde, ancak bunları öncelikle en azından 1 yıl boyunca PS5’te değerlendirmeyi tercih ediyor.

En son Helldivers 2, İsveç merkezli üçüncü parti bir geliştirici olan Arrowhead Games Studios tarafından geliştirilse de geçtiğimiz hafta PS5 ve PC için aynı gün piyasaya sürüldü.

Helldivers 2

Bunun nedeni canlı hizmet modelinde daha büyük bir oyuncu tabanına ihtiyaç duyulmasıydı. Sonuç olarak Helldivers 2, PlayStation’ın PC’de en iyi çıkış yapan oyunu oldu.

Sony, planlarına dair daha fazlasını açıklarsa sizlerle paylaşacağız. Muhtemelen God of War, The Last of Us gibi büyük serilerin devam oyunları da PC’ye yönelecektir.

Bu arada, Xbox tarafında da çoklu platform söylentileri devam ediyor. Bazı birinci parti oyunlar PS5 ve Nintendo Switch’e gelecek gibi görünüyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.