Sony, PlayStation teknolojilerini geliştirmeye devam edecek

Sony Interactive Entertainment, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Sony Teknoloji Günü kapsamında PS5’in Tempest 3D ses teknolojisi ve DualSense’in yenilikçi özellikleri hakkında bir sunum yaptı. Şirket, PlayStation teknolojilerini geliştirmeye devam edeceğini belirtti.

Sony’nin Yazılım Mühendisliği Grubu’dan Kenichi Imai ve Donanım Mühendisliği & Operasyon bölümünden Takeshi Igarashi, paylaştıkları videoda izleyicilere PS5 konsolunun yenilikçi teknolojilerinin arka planı ve nasıl çalıştıkları hakkında bilgi verdi.

Tempest 3D ses teknolojisi, son derece hassas ses konumlandırma elde etmek için DSP (Dijital Tek İşlemci) ile tasarlandı. Böylece ses, sayısız hoparlörlü bir kürenin içindeymiş gibi, dinleyici tarafından 360 derecenin herhangi bir yerinden duyulabiliyor.

DualSense kontrol cihazının dokunsal geri bildirimi, yeni geliştirilen çift aktüatörün titreşimini oyundaki duruma göre değiştirerek çeşitli dokunsal tepkilere dönüştürüyor ve oyunculara sürükleyici bir deneyim sunuyor. L2/R2 düğmelerindeki uyarlanabilir tetikler, küçük hassas bir dişli ve yerleşik yüksek torklu motorla oyun içi eylemlere yanıt olarak gerçek zamanlı güçlü bir dokunma hissi sağlıyor.

Sony, videoda oyun platformlarını “herkes için en iyi oyun yeri” haline getirmek için sürükleyici teknolojilerini geliştirmeye ve bunlara yatırım yapmaya devam edeceğini belirtti. Konsol devinin açıklaması, PlayStation’a önem verdiğini ve oyun tarafında dafa fazla ilerlemeyi düşündüğünü gösteriyor.

Şirket, Sony Teknoloji Günü sırasında 8K görüntü oluşturmak için iki küçük 4K ekran kullanan OLED mikro ekranlı prototipini de sergiledi. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.